AktualnościOferta nawozów wapniowych

Oferta nawozów wapniowych

Późne lato, po zbiorach warzyw, to najlepszy termin na regulację odczynu gleby. Warto wykorzystać ten czas, zwłaszcza teraz, gdy ceny nawozów mineralnych są bardzo wysokie, ponieważ regulacja odczynu gleby wpływa pozytywnie m.in. na dostępność składników pokarmowych zawartych w glebie. W tym artykule przedstawiamy ofertę nawozów wapniowych różnych firm.

  • Firma Yara oferuje nawóz:YaraLiva Nitrabor. Nawóz ten wyróżnia szybkość działania. Wpływa on na wielkość plonu, ponieważ wysoka zawartość azotu w saletrzanej formie, pozwala szybko uzupełnić ten plonotwórczy składnik pokarmowy w fazach intensywnego wzrostu. Ponadto zawiera wysoką zawartość boru, pierwiastka odpowiedzialnego za intensywność podziałów komórkowych oraz wzrost młodych części rośliny. 
  • Świętokrzyska Kopalnia Surowców Mineralnych oferuje: wapno nawozowe Dewonit. Z racji niskiej rozpuszczalności może podnosić pH gleby nawet przez kilka lat od momentu jego zastosowania, co uzależnione jest zarówno od jego granulacji, jak i wilgotności gleby. Wapno nawozowe Dewonit poza stosowaniem w konwencjonalnych uprawach rolniczych jest również dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Jest to niezwykle istotne, bowiem zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu jesteśmy zobligowani w kolejnych latach do systematycznego zwiększania areału gospodarstw ekologicznych, stąd też cenny jest każdy produkt mający zastosowanie w tego typu gospodarstwach.
  • Firma Timac Agro oferuje nawozy: Physiomax 76% (CaCO3) = 42,5 kg CaO w postaci Mezocalcu – jest to wapń odżywczy, który nie podnosi odczynu gleby, a jedynie reguluje w warstwie ornej, ale jego podstawową zaletą jest to, że dostarcza wapnia jako składnika pokarmowego wykorzystywanego przez rośliny na budowę tkanek. W składzie jest też 3% MgO oraz substancja silnie ukorzeniająca zawarta w kompleksie Physio+.  Physio Mescal G18, zwierający 65% CaCO3, czyli 36 kg CaO również w formie Mezocalcu – działanie jak wyżej. Dodatkowo zawartość 5% MgO i 18% P2O5 w formie fosforytu, czyli jest to prosta forma fosforu (długo się rozkłada). Jest to nawóz z przeznaczeniem do stosowania w gospodarstwach ekologicznych.
  • Firma Polcalc oferuje nawóz: Polcalc III Generacji, którego reaktywność sięga 100%, dzięki innowacyjnej formule szybko rozkłada się pogłównie, a w procesie wytwórczym nie używa się żadnych klejów, lepiszczy ani dodatków spajających granulat. Nawóz ten posiada również atest ekologiczny honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki silnie alkalicznemu działaniu skutecznie eliminuje substancje toksyczne oraz metale ciężkie w glebie i roślinach. Nawóz ten wytwarzany jest z kredy technicznej, która charakteryzuje się wysoką czystością i dokładnym rozdrobnieniem
  • Firma Omya oferuje nawozy wapniowe: kreda granulowana: Omya Calciprill, Granucal-KR oraz Baltic Granukal oraz kreda sypka – Omya Agrocarb 90M-KR oraz Omya Agrocarb MP. Pod uprawy warzyw warto zastanowić się nad wyborem kredy granulowanej z dodatkiem magnezu – Omya Calciprill, Granukal, Omya Magprill 90-SZ lub Omya Magprill 80-SZ. Magnez stanowi główny element budulcowy chlorofilu, aktywuje wiele procesów życiowych oraz wspomaga pobieranie potasu i azotu, tym samym mając wpływ na wielkość, a przede wszystkim jakość plonu. Ciekawym produktem jest również kreda granulowana z dodatkiem siarki – Omya Calciprill S 14-LF i Granukal S. W ofercie firmy dostępny jest też nawóz dolomitowy sypki Omya Agrodol 03-RO – węglan wapnia i magnezu.
  • Firma Nordkalk oferuje: Nordkalk AtriGran, udoskonalony o pierwiastek organiczny poprawiający skuteczność działania wapnia. Pozwala to na jego kompleksowe działanie. W rezultacie rolnicy otrzymują wyjątkowo wydajny produkt granulowany o regularnym kształcie i wysokiej skuteczności, spełniający wszelkie wymagania. Wapno Nordkalk AtriGran to naturalny wysokoreaktywny produkt węglanowy, przeznaczony do poprawy odczynu gleby w krótkim czasie po zastosowaniu. Powinien być stosowany jako zaplanowany element agrotechniki, jak również interwencyjnie. Nadaje się na wszystkie rodzaje gleb. Granulat jest stabilny i trwały. 
  • Firma Liedmann oferuje: Siarkomix G – granulowany siarczan wapnia. Wyróżnia się on wysoką reaktywnością, rozpuszczalnością i przyswajalnością. Zawiera SO3 – min. 45% oraz CaO – min. 30%. Jest on przeznaczony do nawożenia roślin w uprawach polowych, sadowniczych, ogrodniczych, użytkach zielonych. Szczególnie jest polecany pod gatunki posiadające zwiększone zapotrzebowanie na siarkę. Wysoka rozpuszczalność gwarantuje odpowiednią mobilność siarki i wapnia w profilu glebowym. Postać siarczanowa nawozu zapewnia wysoki stopień łączenia i utrzymywania się w strukturze glebowej. Dzięki temu nawóz jest odporny na wypłukiwanie, a więc zapewnia stały dostęp roślinom do siarki i wapnia. Warto wiedzieć, że nawóz ten nie zakwasza gleby.
  • Firma Lhoist oferuje: węglanowe formy wapna nawozowego z wyselekcjonowanych złóż skał wapiennych, poddanych procesowi kruszenia i mielenia. Do tego celu eksploatuje się złoża rozpoznane i charakteryzujące się wysoką jakością. Nawozy węglanowe rekomendowane są na gleby średnie i lekkie. Dostępne są w zoptymalizowanych zawartościach CaO oraz granulacji, która dzięki frakcjonowanym cząstkom nawozu umożliwia równomierne jego aplikowanie przy znacząco zredukowanym pyleniu. Nawozy te charakteryzuje wysoka reaktywność. Posiadają one certyfikat zezwalający na stosowanie ich w gospodarstwach ekologicznych. Produktem polecanym m.in. w uprawie warzyw jest Oxyfertil Mg 75/25 (frakcja 3–7 mm). Jest to wapno nawozowe tlenkowe zawierające magnez, produkowane z wyselekcjonowanych skał wapienno-magnezowych w procesie kontrolowanego wypału i obróbki mechanicznej (mielenie, odsiewanie).
  • Firma Eko-Wap oferuje: Agrowap Magnez 75/25. Jest to wapno nawozowe w postaci tlenkowej, granulowane. Dzięki odpowiedniej granulacji daje się odpowiednio rozsiewać na polu na szerokość powyżej 24 m. Wapno dolomitowe palone z wysoką zawartością wapnia i magnezu, przygotowane nowoczesną metodą granulacji, dające się dobrze rozsypywać, to poprawiający jakość gleby środek wapnujący o nadzwyczaj wysokiej skuteczności. Wyrażona w CaO i MgO zawartość substancji czynnej stanowi blisko dwukrotność w stosunku do węglanowych środków wapnujących. 
  • Grupa Mularski oferuje nawóz: Czarna Kreda. Jest to wysokoreaktywny nawóz wapniowy, będący rozwiązaniem dla degradacji gleb w Polsce. Został zakwalifikowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Wyróżnia się niemal 100-proc. reaktywnością oraz rozpuszczalnością, co przekłada się na wysoką skuteczność. Efekty pozytywnego wpływu Czarnej Kredy są widoczne w bardzo krótkim czasie po użyciu. Nawóz oferowany jest w dwóch wariantach – sypkim i granulowanym. Granulowana Czarna Kreda charakteryzuje się właściwościami podobnymi do cech nawozu w postaci sypkiej, ale preparat można wysiać zwykłymi rozsiewaczami nawozowymi. Czarna Kreda zawiera kwasy humusowe i węgiel organiczny, dzięki czemu wpływa na poprawę jakości gleby. 
  • AgroSulCa – nawóz siarkowo-wapniowy, który można stosować od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jednak najlepiej w okresie pożniwnym. Ogólna zasada stosowania tego nawozu polega na aplikacji w dawce nie mniejszej niż 1 t/ha pod wszystkie rośliny uprawne, co dwa lata. Takie stosowanie zabezpiecza potrzeby pokarmowe dwóch roślin uprawnych. Późne zastosowanie nawozu w zmianowaniu, wymusza zastosowanie wyższych jego dawek, aby uzyskać odpowiednią zawartość przyswajalnych składników w glebie. Po aplikacji nawóz należy intensywnie wymieszać z glebą. Wymiar kryształków siarczanu wapnia waha się od 5 do 60 µm, wykazując predyspozycję do tworzenia w wodzie zawiesiny. W glebie, tworząc naturalną zawiesinę, przemieszcza się w każdym kierunku profilu glebowego. Jest to niezwykle ważna cecha agrochemiczna nawozu, gdyż wskazuje na jego ruchliwość w profilu glebowym, prowadząc do wysycenia strefy aplikacji nawozu. Nawóz AgroSulCa® należy do nawozów o spowolnionym działaniu.
  • Agria oferuje: wapno tlenkowe (palone) Agrobielik 90 oraz 70 (odmiany 01 i 02) oraz kreda granulowana Ekograncali Activ. Wapno tlenkowe Agrobielik produkowane jest w procesie wypalania, a następnie mielenia skał wapiennych, gdzie forma węglanowa (CaCO3) przechodzi w aktywną chemicznie formę tlenkową CaO, co czyni to wapno skutecznym i odróżnia go od wapna węglanowego. Tona Agrobielika 70 posiada właściwości neutralizujące w krótkim czasie, odpowiadające 3–4 tonom wapna węglanowego. Wysoka zawartość CaO – ok. 90% (odmiana 01) oraz minimum 70% CaO w przypadku odmiany 02, reaktywność sięgająca 100% oraz przyswajalność, sprawiają, że jest ono wapnem o wysokiej skuteczności. Podwyższenie pH w stosunkowo krótkim czasie zapobiega wielu chorobom warzyw, w tym kile kapusty. Zalecane jest szczególnie na gleby ciężkie i średnie. We właściwych ilościach może być stosowane z dobrym skutkiem również na glebach lekkich, gdzie korzystne jest zastosowanie go co roku, lecz w mniejszych dawkach. Agrobielik dostępny jest we frakcjach 0–2, 0–3 i 2–8 mm. Dla producentów warzyw polecana jest też kreda granulowana Ekograncali Activ, która jest nawozem z grupy węglanów, próchnicotwórczym, możliwym do stosowania przez cały rok.

Opracowanie Aleksandra Andrzejewska

Cały artykuł przeczytają Państwo w sierpniowym wydaniu “Warzyw” 8/2022.

Chcesz zakupić prenumeratę czasopisma WARZYWA? Kliknij w link www.plantpress.pl – tam zamówisz prenumeratę on line lub telefonicznie pod numerem: tel: 600 489 547

Warzywa 8/2022

 

zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl