yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
NawożeniePogoda i faktyczne potrzeby zamiast sztywnych przepisów

Pogoda i faktyczne potrzeby zamiast sztywnych przepisów

Przepisy ustalają jasno, kiedy możemy stosować nawozy. Jednak sztywne terminy nie biorą pod uwagę warunków pogodowych i faktycznych potrzeb.

Zimy są coraz krótsze i coraz łagodniejsze, dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza prosi Ministra Rolnictwa, aby przepisy zmienić tak, żeby dawały opcję zastosowania nawozów w uzależnieniu od warunków atmosferycznych. Podobnie jak w 2020 powinniśmy mieć możliwość zastosowania nawozów już od 15 lutego.

Przepisy powinny być tak skonstruowane, aby nie było konieczności każdorazowo podejmować takiej decyzji, tylko żebyśmy mogli to robić w zależności od sytuacji pogodowej.

WIR podkreśla, że termin zastosowania tzw. startowej dawki azotu na wiosnę jest bardzo ważny z punktu widzenia agrotechniki i prawidłowego rozwoju roślin. Wiosną, rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za wczesnym zastosowaniem azotu jest uwilgotnienie gleby, które wczesną wiosną jest na wystarczającym poziomie.

Zgodnie z globalnymi długoterminowymi modelami pogodowymi (amerykańskimi, europejskimi i rosyjskimi) oraz modelami regionalnymi opracowywanymi w IMGW-PIB, pogoda na najbliższe miesiące tj. od lutego do maja będzie w przewadze łagodna, a ilość opadów ma być mniejsza niż zwykle, w związku z czym w miesiącach lutym, marcu i kwietniu nie będzie możliwości zmagazynowania przez ekosystemy wody. Również średnia temperatura prognozowana jest jako wyższa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: WIR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl