Spadek produkcji nawozów w lutym 2023 roku

Dostępność oraz przystępność cenowa nawozów to aktualnie bardzo ważne aspekty w kontekście uzyskania wysokiej jakości plonów. Jak się okazuje, wolumen produkcji surowca jest znacznie niższy aniżeli przed rokiem, czego doświadczyliśmy już w styczniu. Jak sytuacja przedstawia się w lutym?

Grupa Azoty w 2023 roku rozpoczęła publikowanie danych tyczących się wolumenu produkcji. Miesięczne raporty zawierają wstępne, skonsolidowane dane według głównych grup produktowych. Ostateczne kwartalne wyniki produkcyjne zostaną opublikowane w skonsolidowanym raporcie za I kwartał 2023 roku. Jak informuje spółka, wielkość produkcji dostosowywana jest do bieżącej sytuacji podażowo popytowej na rynku europejskim.

Jakich danych możemy doszukać się w segmencie „agro”? Zacznijmy od nawozów azotowych. W lutym 2023 roku wolumen produkcji owego produktu wyniósł 196 tys. ton, natomiast w tym samym miesiącu roku ubiegłego 297 tys. ton. Oznacza to spadek o 101 tys. ton, czyli o 34%.

Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku nawozów wieloskładnikowych, gdyż i tutaj możemy zaobserwować znaczący spadek produkcji. W drugim miesiącu roku bieżącego wolumen ukształtował się na poziomie 37 tys. ton, co jest liczbą mniejszą aż o 53 tys. ton. Rok temu wyprodukowano bowiem 90 tys. ton nawozów wieloskładnikowych. Spadek wynosi więc 59%.

W przypadku nawozów specjalistycznych różnica w wolumenach jest nieco niższa. Należy mieć jednak na względzie, że jest to dział nieco mniej rozwinięty. W lutym 2023 roku wyprodukowano 27 tys. ton surowca, natomiast w adekwatnym okresie minionego roku 36 tys. ton. Wolumen produkcji obniżył się o 9 tys. ton, co jest równoznaczne ze spadkiem o 25%.

W segmencie „chemia” warto wyróżnić mocznik, którego produkcja spadła o 57 tys. ton. Rok temu w lutym wynosiła bowiem 127 tys. ton, a aktualnie osiągnęła pułap 70 tys. ton, czyli o 55% mniej.

Źródło: grupaazoty.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności