• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTohumus - organiczny wpływ na plon

Tohumus – organiczny wpływ na plon

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zrównoważone podejście do nawożenia roślin wyznacza nowe kierunki rozwoju Grupy Azoty, która w odpowiedzi na potrzeby zmieniającego się rolnictwa wprowadza linię produktów Tohumus zawierających wysokiej jakości kwasy humusowe.

Grupa Azoty od lat stawia na racjonalne oraz efektywne wykorzystanie składników pokarmowych, gwarantujące otrzymanie optymalnego i dobrego jakościowo plonu, a jednocześnie chroniące potencjał produkcyjny środowiska.

Tohumus to kwasy humusowe

Linia produktów Tohumus obejmuje dwa płynne preparaty zawierające kwasy humusowe: pierwszy to Tohumus, czyli organiczno-mineralny stymulator wzrostu roślin, drugi to Tohumus Ekstra, który jest nawozem organiczno-mineralnym. Oba preparaty przeznaczone są do stosowania doglebowego i dolistnego. Tohumus Ekstra może być stosowany w rolnictwie ekologicznym.

Tohumus  
Kwasy humusowe ≥ 4,9% (m/m)
Węgiel organiczny ≥ 2,8% (m/m)
pH 9,0–11,4
Gęstość 1,03 g/cm3

 

Tohumus Ekstra
substancje organiczne ≥ 20,0% (% s.m.)
kwasy humusowe ≥ 10,3% (m/m)
zawartość potasu w przeliczeniu na K2O ≥ 2,0% (m/m)
pH 9,0 – 11,4
gęstość 1,05 g/cm3
 
Jak powstaje Tohumus?

Produkty z linii Tohumus pochodzą z naturalnego surowca, jakim jest węgiel brunatny. Są produkowane przy użyciu autorskiej i opatentowanej metody, w procesie alkalicznej ekstrakcji. Kwasy humusowe pozyskuje się, dodając do węgla brunatnego wodorotlenek potasu. Po filtracji powstaje Tohumus. Po jego zatężeniu otrzymuje się Tohumus Ekstra (Tohumus Ekstra jest preparatem dwa razy bardziej skoncentrowanym niż Tohumus).

Wszystkie procesy prowadzone są w niskich temperaturach, dzięki czemu uzyskuje się skoncentrowane produkty o bardzo rozbudowanych łańcuchach. Zawartość kwasów humusowych w suchej masie produktów z linii Tohumus stanowi co najmniej 50%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Właściwości i działanie substancji humusowych

Substancje humusowe należą do podstawowych składników próchnicy glebowej. Są to naturalne związki organiczne, bogate w węgiel. Znajdują się nie tylko w glebie, ale także w innych bogatych w organikę materiałach: kompoście, oborniku, torfie, czy węglu brunatnym.

Substancje humusowe to struktury o bardzo skomplikowanej budowie. To właśnie dzięki swej budowie substancje humusowe mają tak cenne środowiskowo i rolniczo właściwości. Korzystne efekty aplikacji substancji humusowych wynikają zarówno z ich bezpośredniego oddziaływania na rośliny, jak i z działania pośredniego poprzez wpływ na właściwości gleby.

Na czym polega działanie bezpośrednie? Substancje humusowe regulują wzrost i rozwój roślin poprzez wpływ na szlaki hormonalne roślin czy działanie genów i białek odpowiedzialnych za procesy fizjologiczne.

Działanie pośrednie substancji humusowych polega na stymulowaniu wzrostu roślin poprzez wpływ na właściwości gleby. W glebie substancje humusowe zwiększają pojemność wymiany kationów (w efekcie m.in. magazynują wapń, magnez i potas w formach łatwo dostępnych dla roślin), a także poprawiają dostępność fosforu i mikroelementów (np. cynku, miedzi, żelaza).

Tohumus stymuluje procesy życiowe roślin i wpływa korzystnie na ich rozwój

Zwiększone plonowanie roślin po aplikacji Tohumusu zostało potwierdzone w badaniach naukowych.

Przyrost plonu roślin i poprawa jego jakości po aplikacji sub- stancji humusowych jest wynikiem wielu korzystnych procesów będących efektem działania tych substancji. Obserwowane są:

  • poprawa kiełkowania roślin,
  • rozbudowa systemu korzeniowego zapewniająca lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych (dzięki temu, że lepsza jest penetracja gleby przez korzenie roślin),
  • zwiększenie aktywności mikroorganizmów glebowych, w tym poprawa zasiedlenia ryzosfery przez drobnoustroje,
  • zwiększenie odporności roślin na stres abiotyczny (np. niedobory wody, zasolenie),
  • zwiększenie pobierania składników pokarmowych z gleby dzięki lepszej ich dostępności w glebie oraz dzięki stymulacji mechanizmów transportu pierwiastków z gleby do korzeni oraz z korzeni do części nadziemnych,
  • zwiększenie koncentracji składników pokarmowych w roślinach,
  • wspomaganie fotosyntezy i przemian azotu w roślinach,
  • ograniczenie porażenia roślin przez choroby.
Jak stosować Tohumus?

Tohumus i Tohumus Ekstra można stosować w następujący sposób:

  • jako samodzielny produkt w zabiegach doglebowych i dolistnych,
  • jako dodatek do nawozu RSM w zabiegach doglebowych i jako dodatek do roztworów mocznika w zabiegach dolistnych.

Ciecz roboczą należy przygotować przy włączonym mieszadle i zużyć bezpośrednio po przygotowaniu. Podczas tworzenia mieszaniny zbiornikowej może wystąpić zjawisko pienienia się cieczy roboczej, z tego względu kwasy humusowe warto dodać, gdy zbiornik opryskiwacza jest napełniony wodą lub RSM do ¾ ustalonej ilości. Przygotowana ciecz użytkowa może być zastosowana na polu z wykorzystaniem powszechnie dostępnych rozpylaczy, dostosowanych do tego typu zabiegów. Po wykonaniu zabiegu zaleca się dokładne wymycie opryskiwacza.

Produkty z linii Tohumus mogą być stosowane w uprawach rolniczych (tj. zboża, kukurydza, rzepak ozimy), jak również w uprawach warzywniczych i sadowniczych. Jeśli decydujemy się na zabieg doglebowy (przed siewem/sadzeniem roślin), najlepiej produkty wymieszać z glebą. Jeśli chcemy zaaplikować kwasy humusowe dolistnie, wówczas najlepiej zastosować 1–2 zabiegi w fazach intensywnego wzrostu roślin.

Rekomendowana przez Grupę Azoty dawka Tohumusu wynosi: 20–40 l/ha, natomiast dla Tohumusu Ekstra zawiera się w prze- dziale od 10 do 20 l/ha, zarówno przy aplikacji jako samodzielny produkt, jak również przy łącznej aplikacji z RSM.

Do zakupu bezpośredniego zapraszamy do naszej sieci dystrybutorów Tohumus:

 Więcej informacji na: www.nawozy.eu agro@grupaazoty.com www.grupaazoty.com


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl