Nowa technologia dla kapustnych

W gospodarstwie Grupy Producentów Rozsad Krasoń w Piaskach w gminie Wola Krzysztoporska 8 listopada br. odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele firmy FMC Agro Polska zaprezentowali nową technologię ochrony warzyw kapustnych. W spotkaniu uczestniczyła również grupa doradców z firmy Procam, która będzie zajmować się dystrybucją nowej technologii.

Miejsce spotkania nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ nowa technologia ma być stosowana na etapie produkcji rozsady, a gospodarstwo Grzegorza Krasonia jest jednym z największych w Polsce wyspecjalizowanych producentów rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych.

Marcin Żabowski z działu marketingu w firmie FMC Agro Polska zaprezentował preparat Verimark® 200 SC oparty na substancji o nazwie handlowej cyazypyr® (s.cz. cyjanotraniliprol), stosowany do podlewania rozsady przed posadzeniem. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że jest to środek skuteczny, długodziałający (30–45 dni od posadzenia roślin w pole), o szerokim spektrum zwalczanych szkodników, bezpieczny dla roślin i owadów pożytecznych, który nie pozostawia w roślinach wykrywalnych pozostałości. Ponadto stwierdzono, że po zabiegu tym środkiem rośliny odznaczały się lepszym wigorem i większym wyrównaniem, a plony były wyższe o ok. 10%. W Polsce na razie zarejestrowany jest w uprawach truskawki oraz kapusty głowiastej białej, brokułu, kalafiora i kapusty brukselskiej. Na początku listopada br. Verimark® 200 SC otrzymał od internautów tytuł „Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2018”.

Donald Zieliński specjalista ds. rozwoju w firmie FMC Agro Polska opowiedział o stosowaniu preparatu Verimark® 200 SC w doświadczeniach ścisłych w sezonie 2018 w Polsce. Badania obejmowały sprawdzenie skuteczności zabiegu w porównaniu z programami konkurencyjnymi jak też jego wpływu na wzrost i rozwój roślin oraz plon i jego wyrównanie. Doświadczenia prowadzono m.in. w uprawie kapusty głowiastej białej, traktując rozsadę preparatem Verimark® na 3 dni przed sadzeniem w pole. Przeprowadzone obserwacje wskazały bezpieczeństwo i wysoką skuteczność środka w zalecanej dawce 15 ml/1000 roślin i podwójnej (na sprawdzenie fitotoksyczności), nieco słabszą skuteczność wykazano obniżonej dawce 10 ml/1000 roślin. Znacząco niższą skuteczność osiągnięto w kombinacjach, na których prowadzono zabiegi nalistne oraz na kontroli.

Piotr Borczyński z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, z oddziału w Zarzeczewie mówił o doświadczeniach z zastosowaniem technologii w oparciu o Verimark® w praktyce. Miał on okazję obserwować jak wygląda presja szkodników w uprawie brokuła z rozsady sprowadzonej z Wielkiej Brytanii zaprawionej środkiem Verimark®. W minionym sezonie w uprawie wiosennej mimo dużej presji szkodnika (m.in. śmietki i tantnisia) do 6 tygodni po posadzeniu w pole nie było potrzeby wykonywania zabiegów insektycydowych. W jego opinii technologia ta jest bardzo obiecująca, ponieważ pozwala ograniczyć liczbę zabiegów preparatami, zawierającymi substancje totalne, które niszczą owady pożyteczne.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Więcej szczegółów z tego spotkania zamieścimy w najbliższym wydaniu miesięcznika „Warzywa”. Zapraszamy do prenumeraty: www.plantpress.pl

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

2 KOMENTARZE

  1. Dlaczego piszecie o ochronie przez 40 dni skoro na etykiecie środka pisze że wykazuje działanie ochronne przez dni 14.
    A to już duża różnica.G.Wiklik

    • W odpowiedzi publikujemy komentarz Pana Marcina Żabowskiego, Marketing Senior Specialist, z firmy FMC Agro Polska Sp. z o.o:

      ,,Etykieta-instrukcja stosowania środka ochrony roślin, zawiera umieszczone czytelnie, wykluczające możliwość pomyłek, najważniejsze informacje o produkcie, jego składzie, pochodzeniu, przechowywaniu, stosowaniu oraz wszelkich środkach ostrożności z tym związanych, w tym m. innymi:
      – Maksymalną/zalecaną dawkę dla jednorazowego zastosowania Maksymalną liczbę zabiegów w sezonie wegetacyjnym.
      – Minimalny odstęp między zabiegami.
      – Minimalny wymagany okres karencji/prewencji, oraz wiele innych.

      Długość okresu ochrony nie jest podawana obligatoryjnie i, o ile jest deklarowana przez producenta i zawarta na tej podstawie w etykiecie, określa na ogół minimalną wartość tego okresu.

      FMC Agro Polska sp. z o.o., dokłada wszelkich starań do wspierania wyzwań jakie przynosi dzisiejsza produkcja rolna i ogrodnicza, m. innymi podejmowania nieustannych działań zmierzających do poszerzania wiedzy o produkcie ponad informacje zawarte w treści samej etykiety, zwłaszcza tych, które mogą prowadzić do ograniczenia ilości zabiegów, które jednak nie mogą i nie pozostają w sprzeczności z jej istotą”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności