reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
lepinox
reklama
Strona głównaAktualnościAlarm dla plantatorów. Bakteryjna cętkowatość pomidora w Głownie

Alarm dla plantatorów. Bakteryjna cętkowatość pomidora w Głownie [KOMUNIKAT]

Na Platformie Sygnalizacji Agrofagów pojawiły się pierwsze wzmianki o bakteryjnej cętkowatości pomidora. Pierwsze objawy zaobserwowano 2 czerwca 2025 roku na plantacji w województwie łódzkim, a precyzyjniej w miejscowości Głowno. Pojawienie się brunatnych plamek z charakterystyczną żółtą otoczką na liściach, a także na pędach i kwiatostanach, wymaga niezwłocznych działań ochronnych.

Bakteryjna cętkowatość pomidora. Kiedy i gdzie się pojawiła?

Na Platformie Sygnalizacji Agrofagów pojawiły się pierwsze wzmianki o bakteryjnej cętkowatości pomidora. Choroba ta jest wywoływana przez patogen Pseudomonas syringae pv. tomato. To istotny problem, który może znacząco wpłynąć na uprawy pomidora gruntowego, obniżając plon handlowy.

reklama
Baner PORW 2025

Pierwsze objawy bakteryjnej cętkowatości pomidora zostały stwierdzone w dniu 2 czerwca 2025 roku. Plantacja pomidora gruntowego, na której zaobserwowano te symptomy, zlokalizowana jest w województwie łódzkim. Precyzując, plantacja znajduje się w powiecie zgierskim, w miejscowości Głowno. Rolnicy powinni ocenić skalę zagrożenia, zwłaszcza we wskazanym regionie.

Symptomy chorobowe – czego szukać?

Głównymi obserwowanymi objawami na liściach były drobne, brunatne plamki. Charakterystyczną cechą tych plamek była obecność żółtej otoczki. Co więcej, symptomy chorobowe nie ograniczały się jedynie do liści. Objawy bakteryjnej cętkowatości były również widoczne na pędach oraz kwiatostanach roślin pomidora. Choroba może doprowadzić do zamierania roślin i utraty plonu.

Pojawienie się wspomnianych symptomów chorobowych na plantacji stanowi sygnał do niezwłocznego rozpoczęcia ochrony roślin przed sprawcami choroby. Plantatorzy nie mogą dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii na sąsiadujące rośliny. Wówczas ochrona będzie bardziej wymagająca.

reklama
warzywa egzemplarz darmowy bezpłatnie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]