reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
lepinox
reklama
Strona głównaAktualnościChoroby cebuli. Stemphylium: Sprawca, objawy i walka o zdrowy szczypior

Choroby cebuli. Stemphylium: Sprawca, objawy i walka o zdrowy szczypior

Stemphylium to choroba atakująca uprawy cebuli, która może znacząco wpłynąć na zdrowie roślin i wielkość plonu. Jakie są objawy, warunki rozwoju oraz metody ochrony?

Sprawca choroby i objawy

Chorobę tę wywołuje patogen Stemphylium vesicarium. Jest to grzyb, który powoduje specyficzne symptomy widoczne na nadziemnych częściach rośliny. Warto dodać, że symptomy porażenia przez Stemphylium mogą pojawiać się na plantacji nawet wcześniej niż w przypadku alternariozy.

reklama
Baner PORW 2025

Początkowe objawy manifestują się jako żółtawe, wodniste, wydłużone plamy na liściach. Charakterystyczne jest również zasychanie końcówek szczypioru, co może występować nawet pomimo chłodnej i wilgotnej pogody. W miarę postępu choroby obserwuje się zamieranie całych liści od wierzchołka. Porażone liście mogą przybierać białawy odcień. Skutkiem silnego porażenia jest przedwczesne zasychanie szczypioru, co bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia plonu cebuli.

Rozwój choroby

Rozwój patogenu Stemphylium jest optymalny w określonych warunkach środowiskowych. Najkorzystniejsza temperatura dla rozwoju to 18–25°C. Wymagana jest również wysoka wilgotność względna powietrza, najlepiej w zakresie 85–90%. Jednakże, do zakażenia i rozwoju sprawcy choroby może dojść już w temperaturze poniżej 10°C. Szczególnie sprzyjające warunki tworzy wysoka wilgotność powietrza w nocy połączona z suchym i gorącym powietrzem w ciągu dnia.

Ochrona i zwalczanie

Podstawą jest przestrzeganie prawidłowego zmianowania upraw, co pomaga ograniczyć nagromadzenie patogenu w glebie. Ważne jest także zapewnienie roślinom optymalnych warunków wzrostu poprzez prowadzenie racjonalnej agrotechniki. Obejmuje to właściwe nawożenie, nawadnianie i pielęgnację, które wzmacniają rośliny i czynią je mniej podatnymi na atak. Co ciekawe, skuteczne zwalczanie mączniaka rzekomego i alternariozy ogranicza również występowanie Stemphylium.

Wskazówek w tym zakresie udzielił prof. dr hab. Józef Robak.

reklama
warzywa egzemplarz darmowy bezpłatnie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]