yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDroższe środki ochrony z powodu wspierania rolnictwa ekologicznego?

Droższe środki ochrony z powodu wspierania rolnictwa ekologicznego?

W ramach ambitnych planów Europejskiego Zielonego Ładu mamy znacznie zwiększyć produkcję ekologiczną. Ciekawe jest to, rząd planuje nałożyć nową daninę na sprzedawców środków ochrony roślin. W tym przypadku chodzi o opodatkowanie 1% wartości netto produktu, używanego w tradycyjnych, konwencjonalnych gospodarstwach.

Przez instytucje rządowe procedowany jest projekt nowej ustawy o rolnictwie ekologicznym. Autorem projektu jest Ministerstwo Rolnictwa. Treść przepisów mówi, że „wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin poprzez zbycie tego środka ostatecznemu nabywcy środków ochrony roślin podlega opłacie w wysokości 1% wartości netto środka.”

Nowy podatek będzie przychodem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zebrane w ten sposób aktywa będą przeznaczone na zadania promocyjne i informacyjne mające na
celu promowanie produktów ekologicznych i rozwój rolnictwa ekologicznego.

Można zatem wprost stwierdzić, że dodatkowe opodatkowanie chemicznych środków ochrony roślin będzie służyć promowaniu produkcji ekologicznej. Promowanie produkcji ekologicznej jest dobrym kierunkiem w rolnictwie. Niemniej nie powinno się ono odbywać bezpośrednim, finansowym kosztem produkcji konwencjonalnej.

Procedowane rozwiązania nie pasują do narracji rządu. Głośne obniżenie podatku VAT na nawozy miało obniżyć koszty produkcji i zatrzymać wzrost cen żywności w detalu. Nowa danina nałożona na środki ochrony będzie kosztować rolników (a w rezultacie konsumentów) od 40 do 50 milionów złotych. W związku z powyższym ostatnie działania rządu można z pełną powagą nazwać działaniami pozorowanymi.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

źródło: legislacja.gov.pl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl