• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKomunikat warzywniczy z 13 maja 2020 roku

Komunikat warzywniczy z 13 maja 2020 roku

W rejonie Centralnej Polski zeszłotygodniowe ocieplenie, trwające od środy do niedzieli spowodowało uaktywnienie szkodników. W poniedziałek na plantacjach warzyw kapustnych odnotowaliśmy średnio 5 jaj śmietki pod każdą rośliną. W pułapkach wystawionych na polach łapie się około 3 – 4 szt. na dobę (fot 1). Progiem zagrożenia jest odłowienie minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni (średnia z dwóch pułapek).

  • Termin wykonania zabiegu – jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 20oC to zabieg wykonuje się po 3 dniach a przy temperaturach niższych po 5 dniach. Jeżeli po zabiegu w dalszym ciągu odławiają się samice, to zabieg należy 2-3 krotne powtórzyć.
  • Zamiast monitorowania nalotu przy pomocy pułapek zapachowych można prowadzić obserwacje składanych jaj. Jaja są białe, podłużne, długości do 1,2 mm (fot. 2). Znalezienie w pobliżu szyjki korzeniowej 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania.

Opryskiwanie insektycydem należy wykonać w okresie lotu muchówek. Optymalny termin ustala się przy pomocy pułapek zapachowych odławiających tylko ciężarne samice. Rejestrację w warzywach kapustnych m.in. do zwalczania śmietki kapuścianej ma insektycyd Proteus 110 OD. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie.

Fot. 1.
Fot. 2

Kolejnym szkodnikiem, który zaczął pojawiać się w Centralnej Polsce, jest mszyca trzmielinowo-burakowa. Na plantacjach buraka monitorowanych w poniedziałek obserwowaliśmy uskrzydlone osobniki i nieliczne małe kolonie (fot. 3). Załamanie pogody, intensywne deszcze i ochłodzenie od wtorku z pewnością zahamują nalot szkodnika, jednak należy monitorować plantacje.

Fot. 3

Fot. 1,2,3 Katarzyna Gładka

Komunikat firmy Bayer

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl