yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościMszyce atakują uprawy pomidorów w polu i pod osłonami

Mszyce atakują uprawy pomidorów w polu i pod osłonami

Mszyce zwykle nie stanowią dużego zagrożenia dla upraw pomidorów. W tym sezonie jednak nawet pomidory narażone są na silną presję mszyc. Uprawy pomidorów pod osłonami i w polu mogą być atakowane przez kilka gatunków tego szkodnika. Do najistotniejszych pod względem szkodliwości gatunków należą: mszyca brzoskwiniowa, ziemniaczana smugowa i mszyca szklarniowa wielożerna.

Zdecydowanie najczęściej na pomidorach spotyka się mszycę brzoskwiniową, która od wiosny żeruje na brzoskwiniach. W maju oraz w czerwcu osobniki uskrzydlone przenoszą się na drugą roślinę żywicielską, którą może być pomidor lub ziemniak. Mszyce na pomidorach żerują głównie w trakcie kwitnienia lub na początku zawiązywania owoców w szczytowych częściach roślin. 

Mszyca brzoskwiniowa uskrzydlona – czerwiec 2020

Samice są bezskrzydłe i mają długość ok 2,2-2,3 mm, na ich odwłoku znajdują się dwa syfony. Uskrzydlone mszyce mają czarną główkę i tułów, a na odwłoku dużą, ciemną plamę. Larwy szkodnika są żółtozielone lub zielone, bezskrzydłe. Mszyca ziemniaczana smugowa jest większa od mszycy brzoskwiniowej, samice są zielone długości do 3,8 mm, a ich czułki są przeważnie dłuższe od ciała, również syfony są długie. Z kolei mszyca szklarniowa wielożerna to najmniejsza z mszyc żerujących na pomidorach, a samice mają zmienne ubarwienie ciała. 

Zaatakowane przez mszyce liście i pąki kwiatowe żółkną, następnie zasychają. Podczas żerowania mszyce wydzielają duże ilości spadzi, która oblepia zaatakowane fragmenty roślin. W porażonych miejscach rozwijają się grzyby sadzakowe. Zatykają one aparaty szparkowe, powodując spowolnienie procesu fotosyntezy oraz transpiracji.Oprócz wyrządzania strat bezpośrednich polegających na wysysaniu soków i osłabianiu roślin mszyce szkodzą również pośrednio poprzez przenoszenie wirusów.

Kolonia mszyc na pomidorze polowym – czerwiec 2020

Obecnie obserwuje się na pomidorach liczne kolonie mszyc na pomidorach polowych, w uprawach tunelowych spotkać można liczne uskrzydlone. W większości jest to mszyca brzoskwiniowa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zwalczanie chemiczne należy rozpocząć w momencie zauważenia pierwszych koloni mszyc.

Tab. 1. Zwalczanie mszyc w uprawach polowych pomidorów

Program Ochrony Roślin Warzywnych 2020 Plantpress

Tab. 2. Środki do zwalczania mszyc w uprawie pomidora pod osłonami

Program Ochrony Roślin Warzywnych 2020 Plantpress

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl