• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
OchronaNa początek zwalczanie rizoktoniozy

Na początek zwalczanie rizoktoniozy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pierwszą chorobą, która może atakować plantacje ziemniaków w sezonie jest rizoktonioza. Najskuteczniejsze w walce z grzybem Rhizoctonia solani, który ją wywołuje są działanie prewencyjne m.in. wybór materiału nasadzeniowego, zaprawianie bulw i/lub pasowy oprysk gleby podczas sadzenia zarejestrowanymi do tego celu preparatami do czego warto się przygotować już na etapie planowania uprawy.

Wiele uwagi objawom rizoktoniozie ziemniaka podczas spotkania przedsezonowego w Goślinowe k. Gniezna specjalistka firmy Syngenta dr hab. Katarzyna Rębarz. Mówiła ona o tym jak trafnie zdiagnozować tę chorobę ponieważ patogen atakuje w plantacje wróżnych terminach i formach oraz jak się przed nią chronić, ponieważ jej występowanie może obniżyć plon bulw od 25% nawet do 50%.

zwalczanie rizoktoniozy

Jedna choroba, wiele form

Rizoktonioza może objawiać się na roślinach w różny sposób: jako zgnilizna kiełków, próchnienie podstawy łodyg, opilśń łodygowa, ospowatość bulw i korkowatość (ang. dry core). Zgnilizna kiełków pojawia się na początku wegetacji i występuje w największym nasileniu gdy w niekorzystnych do kiełkowania warunkach tj. przy niskiej temperaturze gleby, długotrwałych deszczach i zbyt głębokim sadzeniu. Skutkiem wystąpienia zgnilizny kiełków jest opóźnienie i osłabienie wschodów. Źródłem infekcji są porażone sadzeniaki. W dalszym etapie okresu wegetacji nekrozy powodowane przez Rhizoctonia solani rozwijające się na podziemnych częściach łodyg mogą prowadzić do próchnienia podstaw łodyg, które zaburza pobieranie wody z gleby. W takim przypadku objawy mogą wystąpić również na liściach, które wyginają się łódeczkowato ku górze. Wygląda to podobnie, jak w przypadku wystąpienia wirusa liściozwoju ziemniaka, z tą różnicą, że rośliny porażone wirusem stają się kruche i szeleszczą przy dotknięciu, natomiast te porażone rizoktoniozą są miękkie. Rośliny z silnie zainfekowanymi wiązkami przewodzącymi mogą też tworzyć bulwy powietrzne w kątach liści. Dzieje się tak dlatego, że przez zatkane wiązki przewodzące osłabiony jest transport wody z korzeni do górnych partii rośliny oraz ograniczone zostaje rozprowadzanie asymilatów z liści. Opilśń łodygowa pojawia się w okresie kwitnienia ziemniaków przy silnych deszczach. Ten objaw choroby jest zwykle mniej szkodliwy od pozostałych. Jedynie gdy pod opilśnią dochodzi do zbrunatnienia łodyg – wówczas pędy więdną i zamierają. Kolejna forma rizoktoniozy ziemniaka pojawia się w okresie formowania bulw. Na powierzchni ich skórki powstają sklerocja powodując ospowatość. Na bulwach występuje jeszcze jedna forma ryzoktoniozy tj. suchy trzpień lub inaczej korkowatość (dry core). Pojawia się ona w postaci brązowych plam formujących się w okolicach przetchlinek, które pękają. Plamy są wyraźnie oddzielone od zdrowej tkanki i zakrywają otwór w miąższu w którym znajduje się zaschnięty czop. Może to przypominać objawy żerowania drutowców, lecz w odróżnieniu od rizoktoniozy, w przypadku żerowania drutowców otwory nie są pokryte skórką i sięgają często głębiej. Ta forma choroby wpływa przede wszystkim na obniżenie jakości bulw.

Zabezpieczanie uprawy już w czasie sadzenia

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapobieganie występowaniu rizoktoniozy w uprawie ziemniaków obejmuje kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest używanie do sadzenia nieospowatych, zdrowych bulw. Kolejny to zaprawianie sadzeniaków lub/i oprysk gleby azoksystrobiną, a także płytkie sadzenie bulw w dostatecznie ogrzaną, dobrze uprawioną glebę. Ważne jest również desykowanie ziemniaków przeznaczanych na sadzeniaki i przestrzeganie przerw min. 4-letnich w uprawie ziemniaków na tym samym polu, choć to ostatnie, jak podkreślała dr hab. K. Rębarz jest bardzo trudne w realizacji w gospodarstwach specjalizujących się w ziemniakach.

Do aplikacji doglebowej podczas sadzenia specjalistka firmy Syngenta polecała preparat Amistar 250 SC zawierający azoksystrobinę. Wykonuje się nim pasowy oprysk gleby w trakcie wiosennego wysadzania bulw, używając zamontowanych na sadzarce urządzeń wyposażonych w dwie lub trzy dysze opryskujące. Należy przy tym unikać bezpośredniego opryskiwania bulw, by nie opóźniać kiełkowania i wschodów.

Schemat aplikacji doglebowej azoksystrobiny

 

Przypominamy: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”

zwalczanie rizoktoniozy

Artykuł sponsorowany SYNGENTA


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl