yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
OchronaNa początek zwalczanie rizoktoniozy

Na początek zwalczanie rizoktoniozy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pierwszą chorobą, która może atakować plantacje ziemniaków w sezonie jest rizoktonioza. Najskuteczniejsze w walce z grzybem Rhizoctonia solani, który ją wywołuje są działanie prewencyjne m.in. wybór materiału nasadzeniowego, zaprawianie bulw i/lub pasowy oprysk gleby podczas sadzenia zarejestrowanymi do tego celu preparatami do czego warto się przygotować już na etapie planowania uprawy.

Wiele uwagi objawom rizoktoniozie ziemniaka podczas spotkania przedsezonowego w Goślinowe k. Gniezna specjalistka firmy Syngenta dr hab. Katarzyna Rębarz. Mówiła ona o tym jak trafnie zdiagnozować tę chorobę ponieważ patogen atakuje w plantacje wróżnych terminach i formach oraz jak się przed nią chronić, ponieważ jej występowanie może obniżyć plon bulw od 25% nawet do 50%.

zwalczanie rizoktoniozy

Jedna choroba, wiele form

Rizoktonioza może objawiać się na roślinach w różny sposób: jako zgnilizna kiełków, próchnienie podstawy łodyg, opilśń łodygowa, ospowatość bulw i korkowatość (ang. dry core). Zgnilizna kiełków pojawia się na początku wegetacji i występuje w największym nasileniu gdy w niekorzystnych do kiełkowania warunkach tj. przy niskiej temperaturze gleby, długotrwałych deszczach i zbyt głębokim sadzeniu. Skutkiem wystąpienia zgnilizny kiełków jest opóźnienie i osłabienie wschodów. Źródłem infekcji są porażone sadzeniaki. W dalszym etapie okresu wegetacji nekrozy powodowane przez Rhizoctonia solani rozwijające się na podziemnych częściach łodyg mogą prowadzić do próchnienia podstaw łodyg, które zaburza pobieranie wody z gleby. W takim przypadku objawy mogą wystąpić również na liściach, które wyginają się łódeczkowato ku górze. Wygląda to podobnie, jak w przypadku wystąpienia wirusa liściozwoju ziemniaka, z tą różnicą, że rośliny porażone wirusem stają się kruche i szeleszczą przy dotknięciu, natomiast te porażone rizoktoniozą są miękkie. Rośliny z silnie zainfekowanymi wiązkami przewodzącymi mogą też tworzyć bulwy powietrzne w kątach liści. Dzieje się tak dlatego, że przez zatkane wiązki przewodzące osłabiony jest transport wody z korzeni do górnych partii rośliny oraz ograniczone zostaje rozprowadzanie asymilatów z liści. Opilśń łodygowa pojawia się w okresie kwitnienia ziemniaków przy silnych deszczach. Ten objaw choroby jest zwykle mniej szkodliwy od pozostałych. Jedynie gdy pod opilśnią dochodzi do zbrunatnienia łodyg – wówczas pędy więdną i zamierają. Kolejna forma rizoktoniozy ziemniaka pojawia się w okresie formowania bulw. Na powierzchni ich skórki powstają sklerocja powodując ospowatość. Na bulwach występuje jeszcze jedna forma ryzoktoniozy tj. suchy trzpień lub inaczej korkowatość (dry core). Pojawia się ona w postaci brązowych plam formujących się w okolicach przetchlinek, które pękają. Plamy są wyraźnie oddzielone od zdrowej tkanki i zakrywają otwór w miąższu w którym znajduje się zaschnięty czop. Może to przypominać objawy żerowania drutowców, lecz w odróżnieniu od rizoktoniozy, w przypadku żerowania drutowców otwory nie są pokryte skórką i sięgają często głębiej. Ta forma choroby wpływa przede wszystkim na obniżenie jakości bulw.

Zabezpieczanie uprawy już w czasie sadzenia

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapobieganie występowaniu rizoktoniozy w uprawie ziemniaków obejmuje kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest używanie do sadzenia nieospowatych, zdrowych bulw. Kolejny to zaprawianie sadzeniaków lub/i oprysk gleby azoksystrobiną, a także płytkie sadzenie bulw w dostatecznie ogrzaną, dobrze uprawioną glebę. Ważne jest również desykowanie ziemniaków przeznaczanych na sadzeniaki i przestrzeganie przerw min. 4-letnich w uprawie ziemniaków na tym samym polu, choć to ostatnie, jak podkreślała dr hab. K. Rębarz jest bardzo trudne w realizacji w gospodarstwach specjalizujących się w ziemniakach.

Do aplikacji doglebowej podczas sadzenia specjalistka firmy Syngenta polecała preparat Amistar 250 SC zawierający azoksystrobinę. Wykonuje się nim pasowy oprysk gleby w trakcie wiosennego wysadzania bulw, używając zamontowanych na sadzarce urządzeń wyposażonych w dwie lub trzy dysze opryskujące. Należy przy tym unikać bezpośredniego opryskiwania bulw, by nie opóźniać kiełkowania i wschodów.

Schemat aplikacji doglebowej azoksystrobiny

 

Przypominamy: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”

zwalczanie rizoktoniozy

Artykuł sponsorowany SYNGENTA

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl