Nowy wirus rozprzestrzenia się na Sycylii

Nowy niebezpieczny wróg włoskich cukinii nazywa się Tomato leaf curl virus New Delhi (Tolcndv). Choroba ta, znana na całym świecie ze swojej zjadliwości, zidentyfikowana została we Włoszech jesienią 2015 roku na Sycylii. Powoduje też ogromne szkody w Hiszpanii.

Objawy wirusa to mozaika, żółknięcie liści, nieprawidłowy wzrost nerwów, brzeg blaszki liściowej wygięty w dół, a w konsekwencji upośledzenie wzrostu roślin. Na owocach widoczne są szorstkość skórki i pęknięcia, które sprawiają, że produkt traci wartość handlową. Podobnie jak wiele innych wirusów i ten przenoszony jest przez mączlika ostroskrzydłego (Bemisia tabaci).

Gospodarzami wirusa Tolcndv jest wiele gatunków roślin – m.in. pomidor, bakłażan, ziemniak, cukinia, melon, arbuz, ogórek. Ochrona upraw w szklarniach polega przede wszystkim na eliminacji porażonych roślin i unikanie podatnych odmian, co jest w tej chwili mało realne z powodu braku w handlu tych odpornych lub tolerancyjnych wobec Tolcndv.

za: corriereortofruticola.it

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności