yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościOślizgły problem w uprawie warzyw. W jaki sposób pozbyć się ślimaków?

Oślizgły problem w uprawie warzyw. W jaki sposób pozbyć się ślimaków?

Ślimaki uszkadzają rośliny uprawne i ozdobne na terenie całej Polski. Zwalczanie tych szkodników jest trudne. W jaki sposób radzić sobie z plagą ślimaków? Sprawdź, jakie sposoby są skuteczne. 

Jakie ślimaki są najbardziej szkodliwe?

Po kilku sezonach przerwy w Wielkopolsce i innych rejonach naszego kraju ponownie pojawił się problem z plagą ślimaków, które uszkadzają rośliny uprawne i ozdobne. Na wzrost populacji tych mięczaków na pewno wpływ miała stosunkowo wysoka temperatura w miesiącach zimowych oraz wilgotna wiosna.

Najbardziej szkodliwe są ślimaki nagie, a zwłaszcza pomarańczowy ślinik luzytański. Gatunek ten w Polsce został odnotowany w 1993 r. Jest on zaliczany do jednego ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Jeden osobnik może złożyć do 400 jaj w sezonie, a dojrzałość osiąga po roku.

W jaki sposób zwalczać ślimaki?

Zwalczanie ślimaków jest trudne ze względu na to, że mają one niewielu wrogów naturalnych. Ponadto dzięki temu, że wydzielają śluz mogą w szybki sposób pozbyć się niepożądanych substancji ze swojego organizmu, dlatego tak trudno o skuteczne preparaty chemiczne przeciwko ślimakom.

Wśród metod niechemicznych dominują sposoby, które mogą się sprawdzić jedynie w uprawie na nie dużą skalę, ewentualnie w uprawach pod osłonami. Podstawą tego zwalczania jest eliminacja ślimaków. Ich zbieranie nie jest przyjemne i jest bardzo czasochłonne, ale skutecznie je ogranicza. Ślimaki pojawiają się rano i wieczorem oraz po opadach deszczu. Do wyłapywania ślimaków można przygotować pułapki wkopując np. pojemnik z piwem, albo wykładając skórę od arbuza. Można wysadzać sałatę jako tzw. rośliny pułapkowe.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wśród sposobów ograniczających dostęp ślimaków do uprawy warzyw wymienia się wysypywanie sypkich materiałów (np. trocin lub popiołu), a także częste wzruszanie gleby. Dysponując pielnikiem mechanicznym można to skutecznie wykonać.

Właściciele gospodarstw ekologicznych w walce ze ślimakami do skutecznych metod zaliczają kaczki biegusy, ale też ciężko sobie wyobrazić takie stado na polu uprawnym. Interesująca jest informacja, że ślimak winniczek żywi się jajami ślimaków bezskorupowych, dzięki czemu skutecznie zmniejsza ich liczebność. Ostatnie lata suszy niestety ograniczyły populację winniczka w Polsce.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl