yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
OchronaŚmietka i pchełki w uprawie rzodkiewki

Śmietka i pchełki w uprawie rzodkiewki

Wiosną największe szkody w uprawie rzodkiewki wyrządza śmietka kapuściana i pchełki.

Ochrona upraw

Jednym ze sposobów ochrony jest okrycie uprawy włókniną lub siatką. Tak zabezpieczone rośliny nie wymagają stosowania owadobójczych środków chemicznych, pod warunkiem, że podłoże jest wolne od zimujących bobówek śmietki i szkodników glebowych. Ponowna uprawa roślin kapustnych pod okryciem w tym samym miejscu, bez odkażania podłoża, stwarza istotne zagrożenie dla upraw ze strony śmietki kapuścianej. Nie mając dostępu do kwitnących roślin, pobierają tylko wodę, przez co żyją krócej, ale mogą złożyć do 20 jaj. W uprawie bez okrycia, zaleca się okresowe stosowanie środków ochrony roślin metodą podlewania lub opryskiwania przed i po sadzeniu rozsady na pole (tabela). Do sygnalizacji zagrożenia i ustalenia progu zagrożenia używa się pułapkę zapachową wyłapującą samice śmietki kapuścianej lub wykonuje się lustrację polegającą na stwierdzeniu obecności jaj śmietki na ustalonej licznie roślin. Zabieg wykonuje się 3–5 dni po odłowieniu muchówek lub po ustaleniu obecności jaj na roślinach. Progi zagrożenia, metodę lustracji przedstawia tabela. Bioczos płynny stosuje się na rozsadnikach, w uprawach ekologicznych lub amatorskich, także przeciwko pchełkom.

śmietka

Pchełki

Z 10 gatunków notowanych na roślinach warzywnych, najliczniejsze są: pchełka falistosmuga (do 3 mm), smużkowana (do 2 mm), obie koloru czarnego, z żółtymi pasami od strony grzbietowej oraz pchełka czarna (do 2,5 mm). Larwy pchełek, długości od 5 do 7 mm, są białożółte z ciemnymi plamami, z ciemną główką. Żerują one w korzeniach nie wyrządzając większych szkód. Wyjątkiem jest pchełka smużkowana, której larwy minują liście, głównie rzodkiewki i rzodkwi.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 W ochronie rzodkiewki przed szkodnikami nie są zarejestrowane chemiczne środki ochrony roślin.

Ważną czynnością zmniejszającą liczebność szkodników jest usuwanie resztek pożniwnych, w których oprócz śmietki kapuścianej, znajdują się m.in. mszyce, wciornastki, chowacze oraz wykonanie głębokiej orki.

Ochrona rzodkiewki przed śmietką kapuścianą i pchełkami

Szkodnik i próg zagrożenia Metoda i termin aplikacji środka Insektycyd
Rzodkiewka
Śmietka kapuściana: pułapka zapachowa, próg zagrożenia: odłowienie powyżej 2 samic przez kolejne 2 dni opryskiwanie: od wschodów do początku formowania części spichrzowej Bioczos płynny
Pchełki: pułapka lepowa lub zapachowa, próg zagrożenia: widoczne dwa chrząszcze/m2 powierzchni uprawy opryskiwanie od fazy kiełkowania do pierwszych liści Bioczos płynny

 

prof. dr hab. Jerzy Szwejda

Skierniewice

Cały artykuł nt. ochrony wczesnych warzyw kapustnych przed śmietką i pchełkami można przeczytać w Warzywa 2/2020

Zainteresowany prenumeratą? Zapraszamy do sklepu Plantpress 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl