OchronaUprawa marchwi bez nicieni

Uprawa marchwi bez nicieni

Prezentacje doświadczeń polowych w uprawie marchwi z zastosowaniem produktów mikrobiologicznych firmy Intermag odbyły się 30 września br. w powiecie kazimierskim (Sielec-Kolonia, Krzyż, woj. świętokrzyskie). Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć efekty zastosowania produktów mikrobiologicznych ograniczających rozwój populacji szkodliwych dla roślin nicieni glebowych w różnych kombinacjach (solo, ze ś.o.r.) w aż czterech lokalizacjach doświadczalnych (w gospodarstwach Pawła Kawalca, Piotra Pudo i Grzegorza Włodarskiego).

W ramach doświadczeń zastosowany został Bactim Receptor, produkt mikrobiologiczny bazujący na grzybach mikoryzowych i saprofitycznych oraz promieniowcach, który ogranicza liczebność populacji szkodliwych dla roślin nicieni glebowych. Preparat ten został zastosowany solo oraz w kombinacjach z innymi produktami: ● Bactim Vigor; ● Vydate 10 G; ● Terrastart, Bactim Starter, Vydate 10 G.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner
Jan Wcisło (Intermag) szczegółowo omówił mechanizm działania zastosowanych produktów mikrobiologicznych i ich wpływ na bytowanie w glebie szkodliwych nicieni

Jan Wcisło, przedstawiciel firmy Intermag poinformował też uczestników spotkaniach o nowościach produktowych firmy. Jedną z nich jest Proradix, biofungicyd bazujący na bakteriach z rodzaju Pseudomonas. Obecnie można go stosować do zaprawiania sadzeniaków, w celu ochrony ziemniaka przed sprawcą rizoktoniozy, w przyszłym sezonie etykieta środka ma zostać rozszerzona o wybrane gatunki warzyw.

Marchew ze stanowiska, na którym zastosowano produkty Bactim Receptor i Bactim Vigor
Marchew ze stanowiska, na którym oprócz Bactim Receptor zastosowano Vydate 10 G

W przyszłym sezonie również Bactim Receptor i Bactim Vigor będą miały nową formę granulatu. Firma testuje także produkt z serii Bactim – Bactim Killer, preparat ograniczający liczebność populacji nicieni.

Marchew ze stanowiska, na którym oprócz Bactim Receptor zastosowano Vydate 10 G, Terrastart, Bactim Starter
Prezentacja marchwi z poletka, na którym zastosowano Bactim Receptor (po prawej) i Bactim Killer (po lewej)

Więcej już wkrótce na łamach “Hasła Ogrodniczego”

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. J. Klepacz-Baniak

Joanna Klepacz-Baniak
Joanna Klepacz-Baniak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracę doktorską z zakresu pszczelarstwa obroniła w 2006 r. Prowadzi kursy i szkolenia dotyczące bazy pożytkowej pszczół, produktów pszczelich i zapylania. Od maja 2011 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktor naczelną"Hasła Ogrodniczego".

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl