yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
OchronaWiroid PSTVd na psiankowatych w Polsce

Wiroid PSTVd na psiankowatych w Polsce

W ubiegłym roku PIORiN poinformował EPPO (European and Mediterranean Plant Protection Organization) o dwóch przypadkach wykrycia na terytorium kraju wiroida wrzecionowatości bulw ziemniaka (Pospiviroid, PSTVd).


To pierwsze potwierdzone testami RT-PCR wystąpienie tego organizmu w Polsce – wcześniejsze doniesienia o jego pojawieniu się nie zostały potwierdzone. Wiroid zasiedla gatunki z rodziny psiankowatych – u nas ziemniaka, pomidora, paprykę oraz rosliny ozdobne z tej rodziny botanicznej. Sam organizm stanowi naga pojedynczą nić RNA bez osłony białkowej, ze zdolnością do replikacji. W ostatnich latach jego obecność wykrywano na pomidorach i papryce w Holandii, Belgii, Szwajcarii, zaś na ozdobnych – w Chorwacji i Polsce.

Objawami na ziemniaku jest zahamowanie wzrostu roślin, pionowe uniesienie pędów, zmniejszenie się liści i ostre ich zakończenia. Bulwy są wydłużone, z mocno zaznaczonymi oczkami. Porażone rośliny pomidora są mniejsze, z chlorozami w części wierzchołkowej. W późniejszym okresie liście skręcają się, chloroza potęguje, mogą pojawiać się fioletowe przebarwienia. Na papryce objawy są łagodne – pofałdowaniu ulegają brzegi blaszek liściowych. Na roślinach ozdobnych często brak objawów porażenia.

W Polsce zwalczanie wiroida PSTVd jest obowiązkowe. Wyznaczane zostają strefy porażone i potencjalnie porażone i objęte kwarantanną. W obu w sezonie przypadkach wykrycia wiroida na ziemniakach (na powierzchni 2,8 ha oraz 5 ha) wyznaczono obszary odpowiednio 22 ha i 10,56 ha. Zainfekowane i narażone na infekcję bulwy zostały przeznaczone na przerób w gorzelni, maszyny, sprzęt i pomieszczenia w gospodarstwach były odkażane. W bieżącym roku w wyznaczonych strefach nie można uprawiać gatunków podlegających porażeniu a samosiewy ziemniaka będą niszczone. W przyszłym roku (2018) uprawy roślin z rodziny psiankowatych będą kontrolowane przez PIORiN.

za: gd.eppo.int

pg

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl