AktualnościPassarola capsicicola sprawcą nowej choroby papryki

Passarola capsicicola sprawcą nowej choroby papryki

W tym sezonie w uprawie papryki w tunelach foliowych obserwowano dużo objawów chorobowych w postaci ciemnych, aksamitnych plam na liściach. Jest to efekt obecności na liściach stosunkowo mało znanego w Polsce patogenu – Passarola capsicicola. Proponowana nazwa choroby, której jest on sprawcą to aksamitna plamistość liści papryki.

Patogeniczny grzyb Passarola capsicicola występuje powszechnie w klimacie cieplejszym – Rumunia, Bułgaria, ale był stwierdzony także w Austrii – w Styrii. W Polsce choroba ta pojawiła się w 2002 r. w rejonie Radomia.

Stanowi największe zagrożenie w tunelach foliowych, zwłaszcza niskich, w okresach z wysoką temperaturą (powyżej 30oC) i wysoką wilgotnością powietrza, szczególnie gdy takie warunki utrzymują się długo. Są to bowiem warunki konieczne dla infekcji i dalszego rozwoju grzyba. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu tej choroby są również:

  • przenawożenie roślin i ich bujny wzrost;
  • nadmierne zagęszczenie roślin;
  • długotrwałe okresy wysokiej wilgotności powietrza.

Patogen Passarola capsicicola zimuje w martwych resztkach roślinnych w glebie w postaci bardzo małej, czarnej stromy. W celu ograniczenia zagrożenia na rok następny resztki roślin warto po zbiorach usuwać z tuneli i kompostować z dala od obiektów uprawowych.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Temat ten był poruszany przez Marcina Oleszczaka podczas spotkania dla producentów papryki w Nowym Dębem k. Przytyka 27 sierpnia br.

Dorota Łabanowska-Bury
Dorota Łabanowska-Bury
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w specjalizacji Ochrona Roślin. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w brytyjskich konsorcjum biorącym udział w projekcie UE, a skupiającym się na poszukiwaniu ekologicznych metod ochrony warzyw przed szkodnikami z wykorzystaniem owadów pożytecznych. Był to również wkład w pracę doktorską, którą obroniła w 2008 r. Przez blisko 3 lata pracowała na stanowisku asystenta, później adiunkta w Zakładzie Ochrony Roślin Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Podczas studiów odbyła szereg zagranicznych praktyk studenckich, brała udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach naukowych. Od maja 2011 r. pracuje na stanowisku redaktora w „Haśle Ogrodniczym”, „Magazynie Praktycznego Sadownictwa SAD”, a od stycznia 2014 r. prowadzi także miesięcznik „Truskawka, Malina, Jagody”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl