20-lat firmy Hazera w Polsce

Uczestnicy uroczystej gali z okazji 20-lecia firmy Hazera w Teatrze Sabat w Warszawie

W minioną środę, 21 listopada, w warszawskim teatrze Sabat odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia firmy Hazera Poland. Przybyłych gości przywitała Renata Jankowska, dyrektor generalna Hazera Poland. Podkreśliła, że oprócz dystrybutorów i klientów firmy swoją obecnością galę zaszczycili menadżerowie firmy Hazera, w tym m.in. dyrektor Rami Dar oraz jego zastępca Amit Einav. 

Renata Jankowska, dyrektor generalna Hazera Poland, przypomniała kilka najważniejszych wydarzeń z życia firmy. Dziękowała szczególnie tym osobom, które współpracują z firmą od samego początku działalności w Polsce, czyli od tych 20 lat. Spośród pracowników jest to Anna Burzyk, a z firm, które rozpoczynały dystrybucję nasion wymieniła: Tomato, Jurek, Piobar, Dubas, Florimex i Awimex. 

Renata Jankowska wspomniała o wielu niezapomnianych przeżyciach, wspólnych spotkaniach i wyjazdach z dystrybutorami w najodleglejsze zakątki świata. Nie zapomniała również o zmarłych niedawno, nieodżałowanych przyjaciół firmy – śp. Stanisławie Sado oraz śp. Wiktorze Długoszu, którzy przez wiele lat współpracowali z firmą. Dyrektor podkreśliła, że wydarzenia te są wyjątkowe, głównie dzięki ludziom, którzy w nich uczestniczyli.

Głos zabrali również szefowie firmy – dyrektor generalny Hazera Rami Dar powitał wszystkich na uroczystości 20-lecia. Informował, że główną siedzibą firmy jest Izrael i Holandia, ale oprócz tych ośrodków na świecie znajduje się jeszcze 15 oddziałów, z których najdalej wysuniętym na wschód są Chiny, a na zachód – USA i Meksyk. Rami Dar zaznaczył, że Hazera w Polsce jest ważnym oddziałem, zajmującym się dystrybucją dwóch marek należących do grupy Limagrain – Hazera oraz Vilmorin. Podkreślił, że jest dumny z osiągniętych wyników w Polsce, zwłaszcza ze sprzedaży odmian pomidora VP1 czy cebuli Dormo. Prelegent powiedział, że sukces Hazery w Polsce zawdzięcza współpracy firmy z producentami i dystrybutorami. Zaznaczył on, że Hazera co roku inwestuje prawie 20% obrotu w badania i rozwój produktu. Testuje swoje nowości w różnych rejonach świata, by dostarczać jak najlepsze produkty. Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor Rami Dar powiedział, że jego ojciec urodził się w Polsce w 1923 r., ale w wieku 13 lat zmuszony był emigrować stąd do Izraela, uciekając przed wybuchem II wojny światowej. Podsumował, że jest dumny, że może tutaj na ziemi swojego ojca wystąpić, jako główny szef firmy Hazera i świętować jej 20-lecie w Polsce.

Thom Schepers gratulował polskiemu zespołowi firmy Hazera 20 lat na polskim rynku. Mówił o tym, że wzrost sprzedaży nasion na polskim rynku zmienił patrzenie centrali firmy na pozycję Polski, jako coraz ważniejszego klienta. Przypomniał on spotkania polowe, na których miał okazję bywać, rozmawiać z plantatorami i zbierać doświadczania, które były dla niego bardzo ważne. Prelegent podkreślał coraz większe znaczenie odmian firmy Hazera zwłaszcza na rynku cebuli i kapusty oraz sukces w hodowli odmian pomidorów malinowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ben Zomer powiedział, że sukces sprzedaży nasion na polskim rynku był możliwy dzięki odpowiedniej ofercie, a także dzięki dobrej współpracy ludzi, którzy chcieli realizować wspólny biznes. Podkreślił, że firma Hazera stara się dostarczać najlepsze produkty w jak najlepszej cenie. Zaznaczył, że pracownicy firmy chcą się nadal uczyć i rozwijać w Polsce. Nie interesują ich krótkoterminowe rozwiązania. Mając godnych zaufania klientów na tym rynku planują dalszy rozwój i kontynuację swojej pracy. –Będziemy się starać nadążać za trendami i dostarczać produkty pozwalające się wam rozwijać – podsumował Ben Zomer.

O historii firmy Hazera w Polsce opowiedział Adam Prabucki. Jako początek wskazał datę 1 września 1998 r. od spotkania Oskara Uszyńskiego z przedstawicielami firmy Nickerson-Zwaan. Kolejną ważną datą był 2001 r. – sukces odmiany marchwi Bolero (z hodowli Vilmorin). W 2003 r. nastąpiło przejęcie dystrybucji nasion marki Hazera od firmy Victus i początek sprzedaży odmian pomidorów, ogórków oraz papryki. W 2009 r. Oskar Uszyński zrezygnował z kierowania firmą, a stanowisko dyrektora generalnego w Polsce objęła Renata Jankowska. W 2012 r. oferta firmy została wzbogacona o odmiany włoskiej firmy ISI Sementi. Ostatnią z ważnych dat był rok 2014, w którym nastąpiła zmiana nazwy z Nickerson-Zwaan Sp. z o.o. na Hazera Poland Sp. z o.o. Następnie Adam Prabucki przypomniał sylwetki pracowników – zarówno tych którzy byli wcześniej związani z firmą, jak i obecnych.

Przez te 20 lat firma Hazera na polskim rynku dała się poznać jako dostawca nasion zarówno do upraw szklarniowych, jak i polowych. Spośród odmian do upraw szklarniowych w tym trudnym minionym sezonie, ze względu na ekstremalny przebieg pogody, sprawdziły się mieszańce malinowe – Rapanui F1 oraz Framboo F1, gwarantujące wysokiej jakości plon w lipcu i sierpniu. Ponadto firma oferuje również pełną gamę pomidorów malinowych i czerwonych. Coraz większą popularnością cieszy się także odmiana ogórków – Nikifor F1. W portfolio firmy na dobre zadomowiły się pory, rzodkiewki i sałaty. Rozrasta się także oferta produktów przeznaczonych do produkcji ekologicznej. Ponadto firma pracuje nad rozbudową oferty produktów sztandarowych takich jak odmiany: marchwi, cebuli, rzodkiewki, pomidorów polowych, kapust i bakłażana. W tych gatunkach pojawiają się nowości np.: pomidory Cabosse F1 i Manistella F1 (HA 3626 F1), kapusta głowiasta biała Magnus Cresco F1 czy bakłażan Nigral F1.

Zapraszamy do galerii:

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska, redaktor naczelny czasopisma “Warzywa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności