yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
PolecaneSałata na rynnach. Jakie są zalety uprawy?

Sałata na rynnach. Jakie są zalety uprawy?

Fińska firma Green Automation zaprezentowała na berlińskich targach Fruit Logistica 2017 automatyczny system uprawy hydroponicznej na rynnach. W trakcie produkcji rynny są automatycznie przemieszczane z jednego końca szklarni do drugiego, a w miarę wzrostu roślin powiększa się odległości pomiędzy nimi.


Zapewnia to roślinom odpowiedni dostęp światła i przestrzeń do rozwoju, a producentowi ułatwia wydajne zarządzanie powierzchnią obiektu uprawowego (oszczędność energii). Do fertygacji w tym systemie hydroponiki zastosowano technologię NFT (Nutrient Film Technique – cienkowarstwowe kultury przepływowe), polegającą na tym, że po dnie rynny przepuszczany jest stale płytki strumień pożywki, który krąży w obiegu zamkniętym. Dzięki temu system korzeniowy uprawianych roślin ma ciągły dostęp do wody, składników odżywczych oraz tlenu.

Przedstawiciele firmy Green Automation wskazali kilka najważniejszych atutów ich technologii. W stosunku do analogicznej uprawy polowej pozwala ona zaoszczędzić aż 95% wody, a także umożliwia zwiększenie plonów, np. sałaty 10–20-krotnie. W uprawie polowej z 1 m2 uzyskuje się 8 roślin sałaty w ciągu roku, podczas gdy w uprawie hydroponicznej na rynnach z zastosowaniem technologii NFT plony zbiera się 12–25 razy w roku, w zależności od gatunku i odmiany. Oznacza to, że z 1 m2 uzyskuje się 500–1500 roślin sałaty rocznie. Produkcja odbywa się w sposób ciągły, co pozwala zaplanować dokładnie podaż i dostawy do klientów. Jest to system pozwalający na ścisłą kontrolę warunków uprawy, dzięki czemu produkcja warzyw jest możliwa bez zastosowania środków ochrony roślin lub z ich minimalnym wykorzystaniem. Automatyzacja systemu pozwala zredukować wydatki na robociznę.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl