Sałata na rynnach. Jakie są zalety uprawy?

Fińska firma Green Automation zaprezentowała na berlińskich targach Fruit Logistica 2017 automatyczny system uprawy hydroponicznej na rynnach. W trakcie produkcji rynny są automatycznie przemieszczane z jednego końca szklarni do drugiego, a w miarę wzrostu roślin powiększa się odległości pomiędzy nimi.


Zapewnia to roślinom odpowiedni dostęp światła i przestrzeń do rozwoju, a producentowi ułatwia wydajne zarządzanie powierzchnią obiektu uprawowego (oszczędność energii). Do fertygacji w tym systemie hydroponiki zastosowano technologię NFT (Nutrient Film Technique – cienkowarstwowe kultury przepływowe), polegającą na tym, że po dnie rynny przepuszczany jest stale płytki strumień pożywki, który krąży w obiegu zamkniętym. Dzięki temu system korzeniowy uprawianych roślin ma ciągły dostęp do wody, składników odżywczych oraz tlenu.

Przedstawiciele firmy Green Automation wskazali kilka najważniejszych atutów ich technologii. W stosunku do analogicznej uprawy polowej pozwala ona zaoszczędzić aż 95% wody, a także umożliwia zwiększenie plonów, np. sałaty 10–20-krotnie. W uprawie polowej z 1 m2 uzyskuje się 8 roślin sałaty w ciągu roku, podczas gdy w uprawie hydroponicznej na rynnach z zastosowaniem technologii NFT plony zbiera się 12–25 razy w roku, w zależności od gatunku i odmiany. Oznacza to, że z 1 m2 uzyskuje się 500–1500 roślin sałaty rocznie. Produkcja odbywa się w sposób ciągły, co pozwala zaplanować dokładnie podaż i dostawy do klientów. Jest to system pozwalający na ścisłą kontrolę warunków uprawy, dzięki czemu produkcja warzyw jest możliwa bez zastosowania środków ochrony roślin lub z ich minimalnym wykorzystaniem. Automatyzacja systemu pozwala zredukować wydatki na robociznę.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności