PolecaneAgro Akademia BASF na pomidorowych polach

Agro Akademia BASF na pomidorowych polach

6 lipca w miejscowości Dąbcze na południu Wielkopolski odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Agro Akademii Warzywniczych BASF. Tym raz poświęcone było uprawie pomidorów polowych.

Gospodarzem spotkania była rodzina państwa Grzegorzewskich, którzy uprawiają pomidory od wielu lat i dostarczają je do zakładu przetwórczego w Pudliszkach. Spotkanie prowadził Maciej Wita, reprezentujący głównego organizatora – firmę BASF. Ponadto uczestniczyli w nim współorganizatorzy – Aleksandra i Paweł Karolczak z SGP w Krobi, zespół doradców z firmy oferującej nawozy ADOB, Maciej Taraska, Maciej Rakocy i Sławomir Mechacki z firmy hodowlano-nasiennej HM. Clause, Renata Jankowska i Małgorzata Zadura z firmy hodowlano-nasiennej Hazera, doradca Piotr Borczyński z ODR w Zarzeczewie, Sławomir Paszkier z zakładu przetwórczego w Pudliszkach, Anna Długosz i Jagoda Janas z firmy Awimex oraz Daniel Babij z Grupy Mularski.

Spotkanie zorganizowano na polach pomidorowych, na których rośliny były chronione środkami z firmy BASF oraz dokarmiane nawozami ADOB. Włodzimierz Prus z tej firmy radził, jak należy nawozić te rośliny na tym etapie wzrostu, aby zapewnić im jak najlepszy wzrost i obfite plonowanie Polecał m.in. nawozy z serii ProFit.

Przedstawiciele firm nasiennych pochwalili się swoimi odmianami. Z oferty firmy HM. Clause polecano m.in. odmianę Rediana F1 oraz Pietrarossa F1, a z firmy Hazera – odmianę Rover F1, Edimar F1 i Galilea F1.

Natomiast Piotr Borczyński wyjaśniał, jak unikać błędów w agrotechnice i ochronie pomidorów w polu. Przestrzegał m.in. przed uprawą na glebach, na których w poprzednim roku były stosowane herbicydy, których pozostałości mogą być w glebie. Udowodnił, że pozostałości te są niebezpieczne również, jeśli w oborniku znajduje się słoma, w której są pozostałości herbicydów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ofertę środków do ochrony pomidorów zaprezentował Maciej Wita z firmy BASF, polecając np. fungicydy Signum 33WG oraz Cabrio Duo 112 EC. Ponadto Daniel Babij z Grupy Mularski, przedstawiciel producenta rozsad, zachęcał do zakupu roślin w reprezentowanej przez niego firmie.

Rośliny pomidorów na pokazowym polu były silnie rozrośnięte i miały zawiązane owoce na pierwszych gronach, a na kolejnych jeszcze kwitły. Prelegenci zwracali uwagę, jakie patogeny mogą wystąpić w tej fazie wzrostu roślin i jak należy im zapobiegać. To dobry moment na praktyczne wskazówki w uprawie pomidorów, ponieważ jest jeszcze czas na wykonanie niektórych ważnych zabiegów, które mogą przyczynić się do wzrostu plonowania.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl