Cebulowe asy w Orłowie

Na plantacji Sławomira Webera w miejscowości Orłowo (woj. kujawsko-pomorskie) 3 września odbył się pokaz kolekcji cebuli firmy Syngenta.

Wśród odmian prezentowanych przez Marka Zielińskiego i Władysława Tokarczyka znalazł się nowy mieszaniec w typie Rijnsburger – Progression F1 wyróżniający się przydatnością do uprawy na różnych typach gleb. Mocna łuska okrywająca kuliste cebule tej średnio późnej odmiany według przedstawicieli firmy trwale utrzymuje się do końca okresu składowania.

Z propozycji do długiego przechowywania prezentowana była również znana plantatorom, średnio wczesna odmiana Vision F1 . Jest to Rijnsburger o wyrównanych cebulach nadających się zarówno do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych oraz obierania po przechowywaniu. Kolejną odmianę w tym samym typie –Medaillon F1 oprócz dużych, kulistych cebul z dobrze przylegającą łuską wyróżnia silny wigor i wzniesiony pokrój szczypioru pokrytego grubą warstwą nalotu woskowego, który, jak podkreślał W. Tokarczyk jest słabo pokrywany cieczą robocza podczas zabiegów herbicydowych i przez co jest na nie mało wrażliwy. Cechą charakterystyczną odmiany jest również bardzo jasna sucha łuska. Kolejnym Rijnsburgerem w kujawskiej kolekcji był Wellington F1, który łączy w sobie wczesność z możliwością długiego przechowywania.

Z cebul typu hiszpańskiego, które Marek Zieliński polecał wysiewać po 10 kwietnia w celu ograniczenia ryzyka wybijania w pędy kwiatostanowe prezentowano odmiany Bratko F i Banko. Odmiany te, o dłuższym w porównaniu z prezentowanymi w kolekcji Rijnsburgerami okresie wegetacji przeznaczone są do obierania i zaopatrzenia przetwórstwa. Wyróżniają się silnym systemem korzeniowym, wysokim potencjałem plonotwórczym i nieco mniejszą niż Rijnsburgery odpornością na choroby szczypioru. Najwięcej pytań ze strony uczestników spotkania dotyczyło terminu zbioru tych odmian i możliwości ich przechowywania.

Spotkanie w Orłowie było również okazją do zapoznania się z rozwiązaniami firmy Syngenta w zakresie ochrony cebuli. Do zwalczania chwastów W. Tokarczyk polecał preparat Boxer 800 EC (prosulfokarb), który należy stosować po wschodach cebuli przeciwko jednorocznym chwastom jednoliściennym i dwuliściennym. Do zwalczania perzu właściwego specjalista rekomendował z kolei Fusilade Forte 150 EC (fluazyfop-P-butylowy). W zakresie ochrony fungicydowej – przeciwko sprawcom rdzy i alternariozy w portfolio firmy Syngenta zarejestrowany jest preparat Scorpion 325 SC (azoksystrobina i difenokonazol), przed sprawcą mączniaka rzekomego chronią natomiast preparaty: ● Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl-M i mankozeb), ● Amistar 250 SC (azoksystrobina) – zwalczający dodatkowo szarą pleśń i alternariozę, ● Amistar Opti 480 SC (azoksystrobina i chlorotalonil) – działający ponadto przeciwko zgniliźnie szyjki i alternariozie.

Wśród rekomendacji specjalistów firmy Syngenta znalazł się również preparat Switch 62,5 WG (fludioksonil i cyprodynil) zwalczający sprawców: szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i zgnilizny szyjki cebuli.

Podczas spotkania w Orłowie można było zapoznać się również z ofertą współorganizatorów. Asortyment nawozów do warzyw przedstawił Grzegorz Ożarek z firmy ICL, natomiast prezentację maszyn polowych – głownie ciągników – przygotowała firma FH Agrolmet.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności