• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebulowe asy w Orłowie

Cebulowe asy w Orłowie

Na plantacji Sławomira Webera w miejscowości Orłowo (woj. kujawsko-pomorskie) 3 września odbył się pokaz kolekcji cebuli firmy Syngenta.

Wśród odmian prezentowanych przez Marka Zielińskiego i Władysława Tokarczyka znalazł się nowy mieszaniec w typie Rijnsburger – Progression F1 wyróżniający się przydatnością do uprawy na różnych typach gleb. Mocna łuska okrywająca kuliste cebule tej średnio późnej odmiany według przedstawicieli firmy trwale utrzymuje się do końca okresu składowania.

Z propozycji do długiego przechowywania prezentowana była również znana plantatorom, średnio wczesna odmiana Vision F1 . Jest to Rijnsburger o wyrównanych cebulach nadających się zarówno do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych oraz obierania po przechowywaniu. Kolejną odmianę w tym samym typie –Medaillon F1 oprócz dużych, kulistych cebul z dobrze przylegającą łuską wyróżnia silny wigor i wzniesiony pokrój szczypioru pokrytego grubą warstwą nalotu woskowego, który, jak podkreślał W. Tokarczyk jest słabo pokrywany cieczą robocza podczas zabiegów herbicydowych i przez co jest na nie mało wrażliwy. Cechą charakterystyczną odmiany jest również bardzo jasna sucha łuska. Kolejnym Rijnsburgerem w kujawskiej kolekcji był Wellington F1, który łączy w sobie wczesność z możliwością długiego przechowywania.

Z cebul typu hiszpańskiego, które Marek Zieliński polecał wysiewać po 10 kwietnia w celu ograniczenia ryzyka wybijania w pędy kwiatostanowe prezentowano odmiany Bratko F i Banko. Odmiany te, o dłuższym w porównaniu z prezentowanymi w kolekcji Rijnsburgerami okresie wegetacji przeznaczone są do obierania i zaopatrzenia przetwórstwa. Wyróżniają się silnym systemem korzeniowym, wysokim potencjałem plonotwórczym i nieco mniejszą niż Rijnsburgery odpornością na choroby szczypioru. Najwięcej pytań ze strony uczestników spotkania dotyczyło terminu zbioru tych odmian i możliwości ich przechowywania.

Spotkanie w Orłowie było również okazją do zapoznania się z rozwiązaniami firmy Syngenta w zakresie ochrony cebuli. Do zwalczania chwastów W. Tokarczyk polecał preparat Boxer 800 EC (prosulfokarb), który należy stosować po wschodach cebuli przeciwko jednorocznym chwastom jednoliściennym i dwuliściennym. Do zwalczania perzu właściwego specjalista rekomendował z kolei Fusilade Forte 150 EC (fluazyfop-P-butylowy). W zakresie ochrony fungicydowej – przeciwko sprawcom rdzy i alternariozy w portfolio firmy Syngenta zarejestrowany jest preparat Scorpion 325 SC (azoksystrobina i difenokonazol), przed sprawcą mączniaka rzekomego chronią natomiast preparaty: ● Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl-M i mankozeb), ● Amistar 250 SC (azoksystrobina) – zwalczający dodatkowo szarą pleśń i alternariozę, ● Amistar Opti 480 SC (azoksystrobina i chlorotalonil) – działający ponadto przeciwko zgniliźnie szyjki i alternariozie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wśród rekomendacji specjalistów firmy Syngenta znalazł się również preparat Switch 62,5 WG (fludioksonil i cyprodynil) zwalczający sprawców: szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i zgnilizny szyjki cebuli.

Podczas spotkania w Orłowie można było zapoznać się również z ofertą współorganizatorów. Asortyment nawozów do warzyw przedstawił Grzegorz Ożarek z firmy ICL, natomiast prezentację maszyn polowych – głownie ciągników – przygotowała firma FH Agrolmet.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl