AktualnościMałopolski dzień pora i selera

Małopolski dzień pora i selera

Małopolski dzień pora i selera, który odbył się 16 lipca w gospodarstwach Arnolda Kwiatka i Marcina Kwiatka w Złotnikach (gm. Igołomia, woj. małopolskie) był okazją do zapoznania się z ofertą odmian tych warzyw oraz środków produkcji koniecznych w odpowiedniej agrotechnice prezentowanych gatunków. Spotkanie zorganizowała firma Luty Jacek. Partnerami wydarzenia były firmy Bejo Zaden Poland, HM.Clause, Enza Zaden, Nunhems, Rol-Spec, Vivai Bacchetto, Lenders, Yara, Ferm O Feed, Polger.

Pokaz kolekcji odmian pora i selera firm Bejo Zaden Poland, HM.Clause, Enza Zaden, Novisem i Nunhems obejmował ponad 20 kreacji, które zostały dokładnie scharakteryzowane przez przedstawicieli firm nasiennych. Na spotkaniu można było dowiedzieć się o prawidłowym odżywianiu pora i selera przy wykorzystaniu produktów firmy Yara oraz o wpływie nawozów organicznych na wzrost i rozwój roślin, w oparciu o produkty Ferm O Feed.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sadzenia rozsady selera sadzarką Ferrari.

Nie zabrakło także prezentacji rozsady pora rwanego i selera korzeniowego. Firma Luty Jacek, znana jako dystrybutor nasion, jest także importerem rozsad – rozsadę selera importuje od włoskiej firmy Vivai Bacchetto, natomiast rozsadę pora od holenderskiej firmy Lenders BV. W przypadku rozsady selera, po złożeniu zamówienia firma dystrybuująca wysyła otoczkowane i podkiełkowane nasiona do producenta rozsad. Rozsada wyprodukowana z takich nasion jest zdrowa, krępa, wyrównana, ma silny i dobrze rozbudowany system korzeniowy. Skutkuje to lepszym przyjęciem roślin po posadzeniu. Rozsada pora, w zależności od terminu dostawy do gospodarstwa, produkowana jest w zakładach produkcyjnych firmy Lenders BV zlokalizowanych w Maroku, Portugalii i Holandii.

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak
Więcej informacji na temat spotkania będziemy publikowali na łamach „Hasła Ogrodniczego”

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Joanna Klepacz-Baniak
Joanna Klepacz-Baniak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracę doktorską z zakresu pszczelarstwa obroniła w 2006 r. Prowadzi kursy i szkolenia dotyczące bazy pożytkowej pszczół, produktów pszczelich i zapylania. Od maja 2011 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktor naczelną"Hasła Ogrodniczego".

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl