Mechanizacja siewu ogórka

Plantatorzy uczestniczący w Dniu Ogórkowym, zorganizowanym w Stacji Doświadczalnej firmy Rijk Zwaan w Witkach w lipcu ub.r. , mieli okazję obejrzeć pokaz pracy specjalistycznych urządzeń firmy Fleischmann  przeznaczonych do uprawy ogórka.

Pierwsze z nich służy do formowania zagonów oraz rozwijania linii kroplujących i czarnej foli (fot. 2). Tarcze zamontowane w przedniej części maszyny nagarniają wcześniej uprawioną glebę pod wałek formujący zagon, jednocześnie pod wałek trafia taśma nawadniająca rozwijana ze szpuli umieszczonej na specjalnym stojaku – taśma układana jest nie po środku zagonu, lecz asymetrycznie, tak aby nie została podziurawiona podczas siewu. Za wałkiem formującym znajduje się rolka z folią o szerokości 1 m, którą pompowane koła urządzenia w połączeniu z wałkiem naciągającym rozwijają na zagon. Następnie brzegi folii przysypywane są ziemią nagarnianą tarczami, która jest ugniatana przez kolejną parę kół jezdnych.

Fot. 2. Jednorzędowa maszyna do formowania zagonów, rozkładania linii kroplujących i czarnej folii ma wydajność ok. 4 ha dziennie

Drugą z prezentowanych maszyn był siewnik pneumatyczny do ogórka (fot. 3). Wykonuje on otwory w rozłożonej wcześniej folii i, zależnie od ustawienia, może wysiewać w nie 1–3 nasiona. Podczas pokazu prezentowane były maszyny jednorzędowe, w ofercie firmy Fleischmann znaleźć można jednak również ich wersje dwu- i trzyrzędowe dla większych gospodarstw lub firm działających usługowo.

Fot. 3. Siewnik pneumatyczny najpierw wykonuje otwory w czarnej folii, a następnie umieszcza w nich nasiona

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Artykuł został opublikowany w numerze 3/2017 “Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności