yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
PolecaneMechanizacja siewu ogórka

Mechanizacja siewu ogórka

Plantatorzy uczestniczący w Dniu Ogórkowym, zorganizowanym w Stacji Doświadczalnej firmy Rijk Zwaan w Witkach w lipcu ub.r. , mieli okazję obejrzeć pokaz pracy specjalistycznych urządzeń firmy Fleischmann  przeznaczonych do uprawy ogórka.

Pierwsze z nich służy do formowania zagonów oraz rozwijania linii kroplujących i czarnej foli (fot. 2). Tarcze zamontowane w przedniej części maszyny nagarniają wcześniej uprawioną glebę pod wałek formujący zagon, jednocześnie pod wałek trafia taśma nawadniająca rozwijana ze szpuli umieszczonej na specjalnym stojaku – taśma układana jest nie po środku zagonu, lecz asymetrycznie, tak aby nie została podziurawiona podczas siewu. Za wałkiem formującym znajduje się rolka z folią o szerokości 1 m, którą pompowane koła urządzenia w połączeniu z wałkiem naciągającym rozwijają na zagon. Następnie brzegi folii przysypywane są ziemią nagarnianą tarczami, która jest ugniatana przez kolejną parę kół jezdnych.

Fot. 2. Jednorzędowa maszyna do formowania zagonów, rozkładania linii kroplujących i czarnej folii ma wydajność ok. 4 ha dziennie

Drugą z prezentowanych maszyn był siewnik pneumatyczny do ogórka (fot. 3). Wykonuje on otwory w rozłożonej wcześniej folii i, zależnie od ustawienia, może wysiewać w nie 1–3 nasiona. Podczas pokazu prezentowane były maszyny jednorzędowe, w ofercie firmy Fleischmann znaleźć można jednak również ich wersje dwu- i trzyrzędowe dla większych gospodarstw lub firm działających usługowo.

Fot. 3. Siewnik pneumatyczny najpierw wykonuje otwory w czarnej folii, a następnie umieszcza w nich nasiona

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Artykuł został opublikowany w numerze 3/2017 “Hasła Ogrodniczego”

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl