• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMikroorganizmy w uprawie warzyw

Mikroorganizmy w uprawie warzyw [VIDEO]

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie stosowaniem preparatów biologicznych w celu przywracaniu żyzności gleby oraz w ochronie roślin. Uprawa tych samych warzyw po sobie w kolejnych latach prowadzi do nagromadzania się szkodliwych patogenów w glebie, a w konsekwencji do zmęczenia gleby.

W regionie Potworowa papryka jest uprawiana przez dziesiątki lat na jednym stanowisku.  Stosowanie odpowiedniego płodozmianu i zmianowania, to podstawowy wymóg warunkujący otrzymywanie wysokich plonów. Producenci wykonują zmianowanie uprawiając przedplon, który stanowią wczesne warzywa. W wielu przypadkach to nie wystarczy i ostatecznie producenci decydują się na odkażanie gleby (tzw. fumigację).

Czytaj także ‘papryka 2021’: https://www.warzywa.pl/warzywa-pod-oslonami/papryka-2021-sadzenie-roslin-video/

W miejscowości Żerdź

W gospodarstwie Pawła i Marzeny Łomży warzywa uprawiane są od wielu pokoleń. Jak na ten region przystało, to papryka jest głównym gatunkiem uprawianym w tunelach foliowych. W ostatnich latach pojawiły się jednak problemy z występowaniem nicieni glebowych oraz patogenów, powodujące uwiądy roślin. Jesienią, ubiegłego roku, producenci w miejscowości Żerdź zdecydowali się na odkażanie gleby preparatem Nemasol 510 SL zawierającym metam sodowy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Rośliny papryki w tunelu foliowym. Zdjęcie wykonano 13 kwietnia 2021.

W celu przywrócenia życia biologicznego gleby stosowane są mikroorganizmy m.in.: grzyby mikoryzowe, bakterie, grzyby ryzosferowe, drożdże.

Czytaj także ‘zbiór kalarepy 2021’ : https://www.warzywa.pl/warzywa-pod-oslonami/niebawem-zbior-krajowej-kalarepy-spod-oslon-video/

Kapusta na wczesny zbiór

W tym gospodarstwie od kilku lat przedplonem w uprawie papryki są: kapusta głowiasta biała oraz sałata krucha, kalarepa.

Uprawa sałaty lodowej w gospodarstwie Pawła Łomży
Kalarepa wkrótce gotowa do zbioru.

Producenci samodzielnie wykonują rozsadę kapusty. Siew nasion do wielodoniczek zawierających 54 otwory wykonano 18 grudnia. Do produkcji rozsady zastosowano substrat torfowy Novarbo. Rośliny były sadzone 20-23 lutego, w tym czasie w cały kraju występowały niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak twierdzi producent w dniu, kiedy rośliny były sadzone temperatura gleby wynosiła 8 stopni Celsjusza, a w chwili występowania mrozów 5 stopni Celsjusza.

Czytaj także ‘wczesna uprawa fasolki szparagowej’: https://www.warzywa.pl/warzywa-pod-oslonami/uprawa-wczesnej-fasolki-szparagowej-w-miejscowosci-deba/

Na kwietniowo-majowy zbiór wybrano odmiany: Magnus Cresco, Jetma, Zarissima. Rośliny były sadzone w rozstawie 40 x 40 cm i przykryte płaskimi osłonami. W tym roku niekorzystne warunki atmosferyczne wczesną wiosną spowodowały opóźnienie wegetacji roślin. W ubiegłym sezonie pierwszy zbiór główek wykonano 17 kwietnia, w tym roku można się go spodziewać raczej pod koniec kwietnia. W nawożeniu zastosowano nawóz YaraMila Complex w ilości 10 kg na tunel uprawowy (240 m2).

 

W początkowej fazie wzrostu roślin pojawiła się mszyca, w tym celu wykonano zabieg ochrony. Jak twierdzi producent, to był jedyny zabieg ochrony na tej plantacji.

Pożyteczne organizmy w uprawie warzyw

Jak poinformował mnie Jan Wcisło z firmy Intermag, w celu przywrócenia życia biologicznego na odkażanej plantacji, należy zastosować preparaty biologiczne zawierające mikroorganizmy. Zabieg biopreparatem Bactim Vigor można zastosować na dwa sposoby: 

  • poprzez jednorazową aplikację preparatu, wykonaną przed posadzeniem roślin, w ilości 4 kg na jeden hektar powierzchni tunelowej;
  • dwa zabiegi – pierwszy zabieg przed sadzeniem roślin, a drugi – po posadzeniu w ilości po 2 kg/ha powierzchni tunelowej (drugi zabieg należy wykonać poprzez fertygację).

Preparat Bactim Vigor zawiera m.in. grzyby mikoryzowe. Współżycie roślin uprawnych z grzybami wpływa na wiele aspektów ich życia m.in. chronią przed takimi stresami abiotycznymi, jak susza, zasolenie, temperatura i pH; stresami biotycznymi, jak: patogeny glebowe, infekcje liści, nicienie; wpływają na procesy biochemiczne, a także poprawiają strukturę gleby.

Bogata pożywka

Na etapie produkcji rozsady w gospodarstwie Pawła Łomży zastosowano biopreparat Bactim Fertimax w ilości 1 g/tacę rozsadową, zabieg powtórzono dwukrotnie. Po posadzeniu roślin na miejsce stałe zastosowano nawóz Dropfert o zrównoważonym składzie NPK 18:18:18. Z kolei w ubiegłą sobotę (10 marca) rośliny dokarmiono płynnym nawozem azotowym Nitromag, wzbogacony w magnez i siarkę (1 l/1000 l gotowej pożywki).

W tym gospodarstwie zabiegi dolistne wykonywane są od 15 marca. W programie nawożenia producent zastosował nawóz Mikrovit molibden w ilości 100 ml/100 l wody, Mikrokomplex, o wysokiej koncentracji magnezu i siarki (300 g/100 l wody) oraz Plonvit żel NPK 20:20:20 (300 ml/100 l wody).

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl