yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościNiska dostępność pracowników i rosnące koszty pracy…

Niska dostępność pracowników i rosnące koszty pracy…

Sektor warzyw już nie od dziś boryka się z niską dostępnością pracowników do zbiorów oraz rosnącymi kosztami pracy. Kwestie te wiążą się z daleko idącymi konsekwencjami dla rolników, konsumentów i ogólnego rozwoju sektora rolnego.

Jedną z głównych przyczyn niskiej dostępności pracowników w rolnictwie jest urbanizacja. Doprowadziła ona bowiem do migracji robotników z wsi do miast w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i lepszych warunków życia. W szczególności młodsze pokolenie coraz częściej decyduje się na zajęcia pozarolnicze, co skutkuje niedoborem wykwalifikowanych pracowników rolnych.

Warto także zwrócić uwagę na starzenie się ludności rolniczej. Starsi rolnicy przechodzą na emeryturę, brakuje młodych osób chętnych do podjęcia pracy w rolnictwie, a to prowadzi do pogłębiania się omawianej luki. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w krajach rozwiniętych, gdzie praca w rolnictwie jest fizycznie wymagająca i wymaga ponadto specjalistycznych umiejętności.

Jednocześnie koszty pracy w rolnictwie stale rosną, jeszcze bardziej pogłębiając wyzwania stojące przed producentami. Spadek liczby dostępnych pracowników doprowadził bowiem do zwiększonej konkurencji o siłę roboczą, a to z kolei do wyższych płac. Rolnicy są zmuszeni oferować lepsze wynagrodzenie, aby przyciągnąć pracowników, co dodatkowo zwiększa ich koszty.

W tym wszystkim istotnym aspektem okazuje się także rosnący standard życia, który również przyczynił się do wzrostu kosztów pracy. Pracownicy domagają się wyższych płac, aby zaspokoić swoje codzienne potrzeby, natomiast rolnicy starają się utrzymać rentowność. Szczególnie widoczne stało się to w ubiegłym roku, kiedy doświadczyliśmy konsekwencji wojny na Ukrainie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kluczem do rozwiązania owego problemu może okazać się automatyzacja produkcji oraz samych zbiorów. Warto jednak zaznaczyć, że takowe rozwiązania są niezwykle kosztowne i tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na ich wprowadzenie. Na ten moment należy więc skupić się na zachęcaniu i promowaniu pracy w rolnictwie. Istotną rolę odgrywa w tym jednak podejście rządu…

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl