yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
PolecaneNowe malinowe w Starych Marzach

Nowe malinowe w Starych Marzach

Pomidory malinowe to popularna uprawa w szklarniach i tunelach w okolicach Grudziądza. W tej właśnie lokalizacji w gospodarstwie Marii i Jana Cumbrowskiego firma HM. Clause we współpracy z firmami ABOB, BASF, Grow Concept, Grupa Mularski i Koppert pod koniec maj br. zorganizowały spotkanie, którego główną bohaterką była malinowa nowość – wczesna odmiana Katy Rose F1.

Wyhodowana dla polskich warunków

Najwięcej informacji o odmianach zdobywa się obserwując efekty ich uprawy i to najlepiej w rejonie swojego gospodarstwa, dlatego producenci pomidorów spod Grudziądza chętnie skorzystali z możliwości zajrzenia do szklarni państwa Cumbrowskich, którą zapewniono podczas spotkania. W wydarzeniu licznie uczestniczyli również ogrodnicy zza wschodniej granicy Polski zainteresowani malinowymi nowościami, które docierają do nich z pewnym opóźnieniem w stosunku do naszego kraju.

Zobacz także galerię zdjęć

Spotkanie w Starych Marzach rozpoczęło się od prezentacji odmian pomidora, którą poprowadzili Dorota Wielgat – przedstawicielka ds. rozwoju produktu firmy HM. Clause oraz Piotr Słomiany reprezentujący firmę Grow Concept. Z segmentu odmian malinowych w warunkach produkcyjnych zobaczyć można było Katy Rose F1, wyhodowaną z myślą o polskich ogrodnikach i polskich warunkach uprawowych przez Katarzynę Grabkę. Jak podkreślała D. Wielgat pomidor ten dobrze toleruje deficyt światła i nadaje się do nasadzeń już od grudnia – wcześniej w porównaniu inną malinową propozycją tego hodowcy Pink Beauty F1, którą poleca się sadzić od lutego. Katy Rose F1 ma również owoce o większej masie (180–220 g) i lepszej jakości, trwałą szypułkę, która jest wizytówką owocu. Piotr Słomiany dodał, że gęstość sadzenia tej odmiany powinna wynosić 2,5–3,2 rośliny/m2, a w uprawie przedłużonej polecane jest jej szczepienie na podkładkach HM. Clause, aby zabezpieczyć je przed chorobami Phytium i Phytoptora i utrzymać w dobrej kondycji w okresie letnim. Ponadto specjalista firmy Grow Concept informował, że malinowa nowość nie ma skłonności do suchej zgnilizny wierzchołków owoców i tworzenia zielonej piętki.

Katy Rose F1

Wielkoowocowe i śliwkokształtne

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W szklarni państwa Cumbrowskich prezentowano również odmianę wielkoowocową Beef Bang F1 o karminowych, wielkomorowych owocach, która weszła już do produkcji towarowej w kraju w różnego typu obiektach i terminach uprawy. Owoce tej odmiany osiągają masę 180–240 g, a w przypadku regulacji liczby owoców w gronach nawet do 300 g. Uprawiając Beef Bang F1 w cyklu przedłużonym należy korzystać z rozsady szczepionej, a pierwsze 3 grona ograniczyć do 3, 4 owoców. Rośliny jak na odmianę wielkoowocową mają krótkie międzywęźla, otwarty pokrój i dość silny wigor – informowała D. Wielgat.

Beef Bang F1

W prezentacji odmianowej nie zabrakło również pomidorów śliwkokształtnych. Pierwszym z nich była testowana pod numerem CLX 37898 F1 nowość o malinowych owocach. Przedstawicielka hodowcy polecała ją do uprawy w wysokich obiektach od połowy lutego w cyklu wiosennym lub przedłużonym. W szklarni pod Grudziądzem rośliny tej odmiany miały otwarty pokrój i krótkie międzywęźla. Drugą z prezentowanych „śliwek” była Cardyna F1 o czerwonych owocach, otwartym pokroju i nieco dłuższych międzywęźlach.

CLX 37898 F1

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl