yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneO pomidorach szklarniowych w Całowaniu

O pomidorach szklarniowych w Całowaniu

30 czerwca firma Syngenta we współpracy z Bigfarm Serwis, Cultilene, Grupą Producentów Rozsad Krasoń, Hoogendoorn i Yara Poland zorganizowała Dzień Otwarty w Rodzinnym Gospodarstwie Floriańczyk „Pomidory od Piotra i Małgosi”.

Podstawową odmianą pomidora standardowego uprawianą w Całowaniu jest Edamso F1, z którą można było porównać nową odmianę w tym segmencie – Epundo F1 regulowaną przez gospodarzy spotkania do 4 owoców w gronie, aby zachować ich jakość i wyrównanie. Nowa odmiana o intensywnie i równomiernie wybarwiających się owocach z ładnie prezentującą się szypułką tworzyła silny system korzeniowy na co zwracali uwagę właściciele obiektu. W szklarni państwa Floriańczyków uprawiane są również pomidory śliwkokształtne – z tego segmentu prezentowano mieszańce Romanella F1 i Seviocard F1. Owoce odmiany Romanella F1, które można było obejrzeć w Całowaniu regulowane były do 5, 6 szt. w gronie. Osiągały one masę ok. 100 g i odznaczały się dużym wyrównaniem pod względem wielkości i kształtu. Z kolei owoce nowej odmiany Seviocard F1 w typie San Marzano różniły się kształtem od typowych „śliwek”. Były bardziej wydłużone z charakterystyczną wypustką na wierzchołku. Ich średnia masa przy regulacji do 4, 5 szt. w gronie wynosiła ok. 120 g.

– Rozsada trafiła do szklarni gospodarzy spotkania 3 stycznia. Dostawcą materiału nasadzeniowego – rozsady dwupędowej szczepionej była Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Rośliny postawiono na otworach w macie na początku lutego. Zagęszczenie zaczynało się w przypadku odmian standardowych od 2,5 do 2,8 pędów na m2, natomiast w przypadku odmian śliwkokształtnych – 3,2 pędu/m2– przekazywał Marcin Grosner – przedstawiciel firmy Syngenta.

Uprawa w szklarni państwa Floriańczyków prowadzona jest na macie uniwersalnej Exact AIR firmy Cultilene o poziomym układzie włókien. – Jest to mata produkowana w Polsce, która zdobyła popularność również w Holandii – informował Wojciech Juńczyk reprezentujący Cultilene.

W części wykładowej spotkania Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland mówił o roli polifosforanów w odżywianiu roślin fosforem. Prelegent przekonywał o korzyściach płynących z zastąpienia części ortofosforanów w pożywkach polifosforanami, które pozytywnie wpływają na rozwój systemu korzeniowego a tym samym na lepsze pobieranie składników odżywczych z roztworu pożywki w macie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Stefano Hiwat z firmy Hoogendoorn prezentował koncepcję Uprawy Następnej Generacji – polegającą na wykorzystaniu już istniejących w szklarni rozwiązań i analizie bilansu: wodnego, energetycznego i asymilacyjnego w celu stworzenia roślinom optymalnych warunków wzrostu. Wtórnym efektem tej koncepcji oprócz lepszej produktywności roślin utrzymywanych w stanie równowagi wegetatywno-generatywnej jest oszczędność energii.

Andrzej Szymański z Grupy Producentów Rozsad Krasoń zaprezentował ofertę rozsad pomidorów szklarniowych oraz przebieg procesu ich produkcji. Na zakończenie spotkania przedstawiciel firmy Bigfarm Serwis poruszył temat dezynfekcji szklarni w okresie międzyprodukcyjnym.

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl