• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOdmianowe prezentacje w Luboniu

Odmianowe prezentacje w Luboniu

W Luboniu k. Poznania 17 lutego firmy nasienne i dystrybutorzy nasion warzyw zorganizowały spotkanie dla plantatorów, na których zaprezentowały swoje najlepsze odmiany oraz nowości. Wśród organizatorów były firmy nasienne: Enza Zaden, Bayer (właściciel marki Nunhems) i Takii Seed, a także dystrybutor nasion – Agro-Ekspert, oferujący nasiona m.in. marki Hild i rozsady warzyw Baltussen oraz spółka Nasiona Poland, która zajmuje się dystrybucją nasion, a także doradztwem agrotechnicznym. W spotkaniu uczestniczyła także firma Danfoil, oferująca nowatorskie rozwiązania w opryskiwaniu roślin.


Anna Stępowska (Bayer, Nunhems) polecała, między innymi odmiany marchwi. Z nowych odmian zachęcała do uprawy wyróżniających się gładkimi korzeniami Brillyance F1 oraz Cadance F1. Spośród znanych odmian marki Nunhems prelegentka wspomniała o królowej wczesności – Laguna F1, słodkiej i smacznej Romance F1 czy uniwersalnej (jeśli chodzi o wymagania glebowe) – Sirkana F1. A. Stępowska informowała również o szerokiej ofercie odmian pora, np. o wczesnych: Megaton F1, Krypton F1 i nowości w tym segmencie – Linkton F1 oraz jesiennych: Belton F1, Longton F1, Lexton F1 i najnowszej – Pluston F1. Na zakończenie swojej prezentacji A. Stępowska przedstawiła odmiany selera korzeniowego: Prinz, Rex F1 i najnowszą – Markiz F1. Informowała, że warto wybierać otoczkowane nasiona selera, m.in. dlatego, że uzyskuje się z nich wyrównaną rozsadę, która nie wymaga pikowania.

 

Łukasz Bogaczyk reprezentujący przedsiębiorstwo Enza Zaden informował, że firma znana jest przede wszystkim z oferty odmian sałaty i rzodkiewki oraz pomidorów i ogórków szklarniowych, ale rozwija swoją hodowlę również w innych gatunkach warzyw. Ma np. ciekawą ofertę odmian pora. Wśród nich wczesnością wyróżnia się odmiana Chinook F1, która nie ma tendencji do wybijania w pędy kwiatostanowe. Do jesiennej uprawy prelegent polecał odmianę Cherokee F1 o ciemnozielonych liściach. Z odmian cebuli Ł. Bogaczyk wymienił Rijnsburgera – Samantha F1 o silnym systemie korzeniowym. Wspomniał o dużej ofercie kapust od najwcześniejszych, o okresie wegetacji ok. 50 dni, do najpóźniejszych 140-dniowych. Na rynek warzyw świeżych polecał kapustę głowiastą białą Storka F1 oraz kapustę pekińską Enduro F1.

 

Krzysztof Jawor z firmy Takii Seed zaprezentował ofertę odmian cebuli, między innymi wczesną, nadającą się do obierania lub do sprzedaży w pęczkach ze szczypiorem – Takstar F1, Bonus F1 – również wczesną, ale tolerancyjną na wybijanie w pędy kwiatostanowe, dzięki czemu można ją wysiewać wcześniej niż inne odmiany w typie hiszpańskim. Polecał również odmianę Medusa F1, która jest wczesna, ale nadaje się też do przechowywania. Zachęcał do uprawy kapust głowiastych z hodowli Takii np. Storka F1 czy Cheers F1 – która wyróżnia się silnym systemem korzeniowym i dobrze radzi sobie w suchych latach. K. Jawor mówił też o ofercie porów pochodzących z hodowli belgijskiej firmy, które wyróżniają się odpornością na choroby.

 

Adrian Kubiak z firmy Danfoil mówił o zaletach duńskich opryskiwaczy z pomocniczym strumieniem powietrza. Podkreślał, że maszyny te pracują już od ponad 25 lat i ich użytkownicy są zadowoleni z efektów. Technologia ta pozwala na zmniejszenie zużycia wody do oprysków i jest szczególnie ceniona przez właścicieli dużych gospodarstw, firm usługowo zajmujących się ochroną upraw oraz tych, którzy mają pola oddalone od gospodarstwa. Prelegent informował, że firma oferuje ciekawe rozwiązania techniczne, np. takie, że główny zbiornik opryskiwacza wypełniony jest czystą wodą, a ciecz robocza przygotowana do różnych zabiegów znajduje się w mniejszych zbiornikach, z których w czasie zabiegu jest pobierana i oczywiście w odpowiednim stężeniu dozowana. System ten pozawala zaoszczędzić: czas na mycie sprzętu i przygotowanie kolejnych zabiegów, a także i paliwo.

 

Grzegorz Bartmiński właściciel firmy Agro-Ekspert przedstawił ofertę rozsady holenderskiej Baltussen, z której firma sprowadza głównie pora oraz hiszpańskiej Babyplant, z której sprowadzane są seler, por, kapusta głowiasta i pekińska. Wspominał również o rosnącym zainteresowaniu rozsadą cebuli z Hiszpanii. Prezentując ofertę nasion warzyw G. Bartmiński zaznaczył, że jego firma specjalizuje się w asortymencie uzupełniającym rynek nasion warzyw. Polecał np. odmiany kopru z niemieckiej firmy Hild Lena i Thalia – do uprawy wiosną i jesienią oraz Hera – polecaną do uprawy latem, dzięki temu, że szybko nie zakwita. Informował o odmianach pietruszki naciowej np. Laura i Laica. Mówił też o dużym zainteresowaniu producentów cebulą szczypiorową (pęczkową) np. Matrix tworzącą „łezkowate” zgrubienia i bujny szczypior. Firma Agro-Ekspert ma w ofercie również ok. 50 odmian dyni. Jej właściciel informował, że odpowiedni dobór odmian pozwala obecnie na zaopatrzenie rynku od początku sierpnia aż do marca-kwietnia. Ponadto zachęcał do zapoznania się z ofertą warzyw „zielonych” do bezpośredniej konsumpcji – ziół np. bazylii i innych, a także szpinaku czy jarmużu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Uzupełnieniem oferty produktowej dla producentów warzyw było wystąpienie reprezentantów Banku Zachodniego WBK, którzy proponowali pożyczki dla producentów rolnych. Maciej Kwaśny i Maciej Wojciechowski przedstawili ofertę kredytów dla właścicieli gospodarstw rolnych. Informowali m.in. że oferują długi okres kredytowania oraz niestandardowe warunki spłaty dostosowane do specyfiki rynków rolnych.

Organizatorzy spotkania: Adrian Kubiak (Danfoil), Łukasz Bogaczyk (Enza Zaden), Maciej Kwaśny (Bank Zachodni WBK), Grzegorz Bartmiński (Agro-Ekspert), Maciej Wojciechowski (Bank Zachodni WBK), Anna Stępowska (Bayer), Krzysztof Jawor (Takii Seed), Aleksandra Dolata i Arkadiusz Stróżyński (Nasiona Poland).

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl