yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościOdmiany ogórków partenokarpnych ZKI (PNOS Ożarów Mazowiecki)

Odmiany ogórków partenokarpnych ZKI (PNOS Ożarów Mazowiecki)

W ubiegłą niedzielę w Szarkówce podczas Dnia Ogórka, na polu demonstracyjno-produkcyjnym, zaprezentowano 5 odmian ogórków partenokarpnych z hodowli ZKI z przeznaczeniem do konserwowania, kwaszenia i sprzedaż świeżorynkową.

Które odmiany ogórków wybrać z oferty PNOS?

Na polu demonstracyjno-produkcyjnym w Szarkówce zaprezentowano pięć odmian ogórka z hodowli ZKI: Brutus F1, Malika F1 oraz ZKI 6513 F1, Magellan F1, Hansa F1.  Charakterystykę każdej z nich szczegółowo omówił Dariusz Kacprzak z PNOS Ożarów Mazowiecki.

Co to jest partenokarpia, a co to odmiany z przewagą kwiatów żeńskich?
Partenokarpia – wytwarzanie owoców bez zapylenia, na roślinie są wyłącznie kwiaty żeńskie; Z przewagą kwiatów żeńskich – wytwarzanie owoców po zapyleniu, na roślinie są kwiaty żeńskie i kwiaty męskie.

Ogórek BRUTUS F1

To bardzo wczesna i plenna odmiana ogórka partenokarpnego, z kolcami. Rośliny w typie wegetatywnym, z mocnym rozwojem pędów bocznych i zdrowym i dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym. Odmiana tolerancyjna na stresowe warunki uprawy.

Rośliny tworzą atrakcyjne, cylindryczne owoce bez tendencji do deformowania i zrastania się; stosunek długości do szerokości owocu: 3,1 – 3,3 : 1.0. Wyróżniają się wysoką zdrowotnością, tolerancją na choroby grzybowe i wirusy. Zdaniem hodowców odmiana Brutus F1 doskonale sprawdza się także w uprawie ekologicznej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Odmiana Brutus F1 jest rekomendowana do przetwórstwa oraz na sprzedaż świeżorynkową. Z powodzeniem sprawdza się do intensywnej uprawy polowej, a także w uprawie pod osłonami.

Ogórek MALIKA F1

To kolejna bardzo wczesna odmiana ogórka partenokarpnego, z kolcami; polecana na ogórki małosolne. Rośliny w typie generatywnym, ze słabym rozwojem pędów bocznych. Tworzą atrakcyjne, cylindryczne owoce o ciemnozielonej barwie. Odmiana bardzo plenna, tworzy liczne owoce (3-5 szt./węzeł). Odmiana wyróżnia się wysoką zdrowotności i tolerancją na choroby grzybowe i wirusowe. Polecana przez hodowców do uprawy w otwartym gruncie oraz pod osłonami.

Ogórek ZKI 6513 F1 

To wczesna odmiana partnenokarpna, z przeznaczeniem na ogórki małosolne. Rośliny tolerancyjne na stresowe warunki uprawy. Tworzą regularne owoce cylindryczne, bez tendencji do deformowania i zrastania się owoców; stosunek długości do szerokości owocu: 3,0– 3,2:1.0. ZKI 6513 F1, to plenna odmiana tworząca liczne owoce (2-3 szt./węzeł). Doskonale sprawdza się w uprawie ekologicznej. Polecana do przetwórstwa oraz na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych. Nadaje się do zbioru mechanicznego.

Ogórek MAGELLAN F1

Dużą popularnością wśród producentów ogórka partenokarpnego o grubej brodawce cieszy się odmiana Magellan F1. Roślina stabilnie wiąże owoce, nawet w niższych temperaturach. Rośliny o silnym wigorze, tworzą krótkie międzywęźla. Stosunek długości do szerokości owocu: 3,2–3, : 3:1. Hodowcy polecają odmianę Magellan F1 do uprawy pod osłonami oraz do intensywnej uprawy w gruncie.

Odporność: HR: Px, Ccu i  IR: Pcu, CMV  mączniak prawdziwy, parch dyniowatych, mączniak rzekomy, wirus mozaiki ogórka).

Ogórek HANSA F1

To wczesna odmiana ogórka konserwowego partenokarpnego, z przeznaczeniem dla przemysłu konserwowego i na świeży rynek. Zalecany do intensywnej uprawy w otwartym gruncie. Zbiór ułatwiają krótkie pędy boczne oraz małe liście. Hodowcy zwracają uwagę na jej wysoką tolerancję na naprężenia powierzchni liścia, stresowe warunki abiotyczne (warunki pogodowe) i biotyczne (zbiory). Ponadto odmiana Hansa F1 wyróżnia się wysoką zdrowotnością.

Ogórek Hansa cechuje się dobrym i stabilnym plonowaniem i zawiązywaniem owoców (1-2 szt./węzeł). Owoce ciemnozielone, o regularnym cylindrycznym kształcie, bardzo wolno przerastają, brak cech deformacji kształtu. Odmiana dobrze zachowująca proporcje kształtu, jakości oraz wypełnienia wnętrza.

HR : Px, Ccu

Podczas spotkania z producentami w miejscowości Szarkówka Dariusz Kacprzak zwrócił uwagę na odmianę Cassius F1, która doskonale sprawdza się w uprawie pod osłonami i w gruncie.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl