Paleta sałat

Fot. 5. Model to propozycja sałaty batawskiej do całorocznej uprawy

Od 2016 r. oferta firmy Bejo Zaden Poland poszerzyła się o odmiany sałaty. Podczas spotkania zorganizowanego m.in. przez to przedsiębiorstwo w grudniu ub.r. reprezentujący je Ireneusz Ruciński poinformował, że w minionym sezonie sałaty były testowane w różnych lokalizacjach w Polsce, a od tego roku w sprzedaży dostępne są nasiona w formie podkiełkowanej – otoczkowanej.

Oferowane odmiany cechują się wysoką zdrowotnością i odpornością na sprawcę mączniaka rzekomego (32 szczepy) i mszyce (Nr: 0).

Wśród odmian sałaty masłowej firma oferuje:

  • Antedis – polecaną do uprawy wiosną i jesienią, tolerancyjną na niekorzystne warunki wzrostu, o dużych, kształtnych, jasnozielonych główkach (fot. 1);
  • Malis – do uprawy całorocznej, o dużych, dobrze wypełnionych, jasnozielonych główkach, tolerancyjną na tipburn i wybijane w pędy kwiatostanowe przy wysokiej temperaturze;
  • Sotalis – przydatną do uprawy latem, o wysokiej zdrowotności.

Z odmian sałaty kruchej prelegent polecał:

  • Rumours – do nasadzeń wiosennych oraz jesiennych, o kulistych, kompaktowych główkach (fot. 2);
  •  Business i AS 26-045 – obie do uprawy całorocznej, wyróżniające się tolerancją na wybijanie w pędy kwiatostanowe oraz zamieranie brzegów liści;
  •  Times do uprawy wiosennej i jesiennej oraz AS 26-113 do uprawy w terminach późnowiosennych, letnich i wczesnojesiennych – te dwie ostatnie odmiany mają kuliste, lekko spłaszczone główki, są łatwe do zbioru i dają wysoki plon.

W ofercie sałat dębolistnych Ruciński wymienił dwie odmiany przeznaczone do całorocznej uprawy w gruncie:

  • Pleasance – o kompaktowej, wzniosłej rozecie, jasnozielonych liściach i wysokiej zdrowotności (fot. 3);
  • Oakly – o ciemnoczerwonych liściach z połyskiem.

Z kolei wśród sałat liściowych do uprawy całorocznej w gruncie polecał odmiany Biondonna (w typie Lollo Bionda) i Spectation (w typie Lollo Rossa; fot. 4).

Odmiana Model to z kolei propozycja sałaty batawskiej do całorocznej uprawy, o kulistych, masywnych, dobrze wypełnionych rozetach jasnozielonych liści (fot. 5), cechujących się bardzo dobrą trwałością w polu i po ścięciu.

Joanna Klepacz-Baniak; fot. A. Maciejuk

Artykuł został opublikowany w numerze 3/2017 “Hasła Ogrodniczego”

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności