Konferencja prasowa BASF

3 grudnia br. w nowej siedzibie firmy BASF Agricultural Solutions w Warszawie odbyło się świąteczne spotkanie, podczas którego prelegenci z różnych działów koncernu podsumowali sezon oraz przedstawili nowe rozwiązania firmy na nadchodzący sezon 2019. Grudniowe wydarzenie było także okazją do zapoznania się z nowatorskimi rozwiązaniami w rolnictwie, które z pewnością w niedalekiej przyszłości będą wspomagały precyzyjne rolnictwo.

Zmiany i korzyści dla BASF

Cezary Urban, dyrektor działu BASF Agricultural Solutions, stwierdził, że 2018 r. był dobry dla firmy BASF, m.in. na skutek przejęcia części aktywów od koncernu Bayer. Wraz z przejęciem m.in. pięciu fabryk, BASF zwiększył portfolio oferowanych produktów oraz placówek R&D, mające duże znaczenie dla rozwoju i innowacji. Największymi beneficjentami dokonanej inkwizycji są kraje Ameryk Północnej i Południowej, Europy Środkowej i Wschodniej, a także Afryki oraz regionu Azji i Pacyfiku. W efekcie ww. przejęcia w Europie pojawią się rzepak pod marką InVigor (najważniejsze rynki dla rzepaku ozimego to: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska, Ukraina czy Rumunia, Rosja Kazachstan) oraz bawełna pod marką FiberMax (przede wszystkim bonus dla rolników w Grecji i w Turcji).

Prelegent podkreślił, że w mijającym roku kilka produktów z portfolio firmy można określić mianem innowacyjnych, do których należy m.in. Priaxor®, Systiva 333 FS oraz Caryx 240.

Rynek środków ochrony

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jacek Brol, Marketing Manager, podsumował rynek środków ochrony roślin w Europe, w tym w Polsce. Rynek ten w mijającym roku opiewał na 12,6 mld euro, a pierwsze miejsce pod względem obrotu zajmował koncern Bayer, dalej równolegle znajdowały się firmy BASF i Syngenta, następne pozycje przypadły dla firm Adama oraz Corteva (DowAgroScience i DuPont). Na rynku europejskim zyski ze sprzedaży środków ochrony roślin spadły głównie ze względu na przebieg pogody – dużo niższe opady i wysokie temperatury od połowy kwietnia występowały m.in. w Niemczech, Polsce, Rosji, Austrii i w Skandynawii i, te kraje odnotowały największe spadki na rynku środków ochrony roślin (w Polsce rynek zmniejszył się o ok. 4% względem ubiegłego roku).

– Z unijnej listy spodziewamy się usunięcia niektórych substancji czynnych środków ochrony roślin – jedną z nich będzie np. propikonazol  – informował J. Brol.

Do ochrony m.in. warzyw

Marcin Chojecki, odpowiedzialny za produkty do ochrony warzyw i roślin strączkowych przedstawił nowość w portfolio BASFDagonis®fungicyd o szerokim spektrum zwalczanych chorób, który znajdzie zastosowanie w ochronie szeregu gatunków warzyw oraz roślin jagodowych. Jego skuteczność została dowiedziona w zwalczaniu sprawców takich chorób, jak mączniak prawdziwy, plamistości, alternaria, rizoktonioza, rdza oraz zgnilizna twardzikowa. Dagonis® zawiera dwie substancje aktywne – Xemium® i difenokonazol. Zgodnie z wytycznymi FRAC, produkt Dagonis® będzie zalecany raczej do stosowania zapobiegawczego i będzie pozycjonowany jako element strategii ochrony upraw, choć wykazuje także działanie interwencyjne. Dagonis® jest bezpieczny dla owadów zapylających – dla pszczół i trzmieli. W niektórych gatunkach ma bardzo krótką karencję, np. w truskawce – 1 dzień, a w warzywach dyniowatych – 3 dni.

Drugi produkt omawiany przez M. Chojeckiego to Wing®P 462,5 EC, teraz ma rozszerzenie rejestracji o nowe gatunki: rośliny strączkowe i warzywa. 

Walka z podróbkami

Natalia Gackoska, specjalistka ds. rejestracji w BASF, zwróciła uwagę na problem środków ochrony roślin będących w nielegalnym obrocie. – Podrobione i nielegalne środki ochrony roślin to coraz większy problem z jakim spotykamy się jako koncern BASF. Największy sukces firmy w tym roku to wycofanie z obrotu środka Wolof 380 SL (odpowiednika produktu Basagran 480 SL) w ilości 2475 litrów w wartości 208 494 złotych. Tylko w tym roku firma złożyła pięć podobnych wniosków – przekazała prelegentka. Podkreśliła także zaangażowanie PSOR-u. którego BASF jest członkiem, w kampanię informacyjną i edukacyjną, która ma zapobiegać podobnym zdarzeniom (kampania obejmuje organizację szkoleń i seminariów dla przestawicieli Służby Celnej (KAS), Policji, Prokuratry i PIORiN-u). W ramach tych działań działa także portal www.bezpiecznauprawa.org, czyli kompendium wiedzy na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a PSOR przygotował także cykl materiałów edukacyjnych z udziałem rolników – małżeństwa Bardowskich.

Do wypowiedzi N. Gackoskiej przyłączył się także Cezary Urban, który stwierdził, że import równoległy jest wprawdzie legalny, ale pod przykrywką takiego działania na rynku mogą pojawić się środki z nielegalnego źródła. Podkreślił, że jedyny kierunek, aby ograniczyć rynek środków nielegalnych to zakaz obrotu nimi w UE (zakaz handlu równoległego), a za takie działania odpowiedzialny będzie PSOR.

Na konferencji prasowej BASF poruszono również tematy związane z produktami stosowanymi w szeroko rozumianym rolnictwie. 

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności