Od lewej: Wojciech Pieczewski, Łukasz Bogaczyk, Kamil Działek, Grzegorz Bartmiński, Katarzyna Zasowska, Krzysztof Jawor, Arkadiusz Stróżyński, Tadeusz Kozera - prelegenci listopadowego spotkania w Łęczycy

W połowie listopada odbyło się spotkanie w Łęczycy (woj. łódzkie) dla producentów zajmujących się uprawą warzyw pod osłonami, którego organizatorem była firma „Działek” – hurtownia ogrodnicza, przy współudziale firm Agro-Ekspert, Enza Zaden, Nunhems, Takii. Tematem przewodnim była uprawa pora na najwcześniejsze nasadzenia.  

Powierzchnia uprawy pora na świecie oscyluje na poziomie ok. 24 tys. ha. W strukturze zasiewów największy udział w produkcji tego gatunku zajmuje Europa (80%) w tym kraje: Francja (3200 ha), Belgia (2429 ha), Holandia (2156 ha), Niemcy (2050 ha). W Polsce uprawa pora zarówno pod osłonami, jak i w gruncie, zajmuje 1139 ha i to uplasowało nasz kraj na 7. pozycji w Europie mówiła Katarzyna Zasowska z firmy BASF (marka Nunhems).

Czas pomyśleć o „gotowej” rozsadzie na nowy sezon

Region Łęczycy jest znany z produkcji warzyw, w tym wczesnej kapusty, ale również z uprawy porów. Jak przekazali podczas listopadowego spotkania Grzegorz Bartmiński i Arkadiusz Stróżyński, reprezentujący firmę Agro-Ekspert, termin spotkania dedykowanego wczesnym warzywom nie jest przypadkowy. Dlaczego? Ci producenci, którzy zajmują się uprawą pora, selera czy cebuli w terminie luty-marzec już teraz mogą zamawiać rozsadę tych warzyw. W wyniku suszy, jaka panowała w tym roku w całej Europie,  może brakować nasion niektórych gatunków warzyw. Z powodu niedoboru wody również w Polsce jakość warzyw nie jest zadowalająca, notuje się znacznie niższe plony warzyw w porównaniu do ubiegłego roku. Stąd wczesne warzywa w przyszłym sezonie będą miały duże znaczenie.

Na bardzo wczesne nasadzenia pora prelegenci polecali rozsadę z wielodoniczki z firmy Southern Vegetable Plants, która jest produkowana w południowo-wschodniej Hiszpanii. Sprzyjający klimat umożliwia wyprodukowanie krępej, wyrównanej i bardzo dobrej jakościowo rozsady. W Polsce przygotowanie takiej rozsady w grudniu, styczniu jest nie lada wyzwaniem dla producentów − w tym czasie panują niekorzystne warunki pogodowe (mało światła, niska temperatura powietrza). Dlatego z roku na rok przybywa zwolenników zakupu „gotowej” rozsady. Jak informował A. Stróżyński do Łęczycy pierwsza dostawa roślin odbywa się 8.-9. tygodniu kalendarzowym. Rośliny z wielodoniczki mają bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy. Należy podkreślić, że rozsada rwana zwykle przyjmuje się ok. dwóch tygodni, tymczasem rozsada z wielodoniczki umożliwia szybkie przyjęcie się do gruntu. Dostarczamy rozsadę w bezzwrotnych opakowaniach kartonowo-plastikowych mieszczących po 600 sztuk, 43 200 sztuk na palecie. Oprócz rozsady pora, warto zainteresować się również rozsadą selera oraz cebuli.

Odmiany na nowy sezon

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Katarzyna Zasowska (Nunhems) omówiła charakterystykę odmian porów i selerów na najwcześniejsze nasadzenia. W bieżącym sezonie portfolio wczesnych porów zostało uzupełnione o nową odmianę Shafton F1. Rośliny tej odmiany w swoim wyglądzie przypominają odmianę Krypton F1, mają ciemnozielone, wzniesione liście pokryte woskowym nalotem, jednak nie mają tak długiego „okna zbiorczego”  − to oznacza, że nie należy długo czekać ze zbiorem roślin. Na jesienny zbiór polecała nową odmianę Nunton F1.

Z oferty selera na najwcześniejsze nasadzenia pod osłonami prelegentka polecała mieszańca Princino F1 − roślina odporna na jarowizację, tworzy kulistą bulwę, którą wyróżnia łatwość w czyszczeniu. Seler ten atrakcyjnie prezentuje się w pęczkach. Wśród asortymentu średniowczesnej marchwi poleciła odmianę Dailyance F1 (ok. 130 dni, siew w maju).

Łukasz Bogaczyk z firmy Enza Zaden omówił zalety wczesnej odmiany pora − Chinook F1, rekomendowanej do nasadzeń już w ostatnim tygodniu lutego w obiektach pod osłonami (najczęściej w tym terminie rozpoczyna się sezon porowy w Igołomi; woj. małopolskie). Rośliny są wyrównanie, mają wzniesione liście; szybko tworzą długą łodygę rzekomą. Należy podkreślić, że odmiana jest tolerancyjna na wybijanie w pęd kwiatostanowy, również w niesprzyjających warunkach uprawy, jakich można doświadczyć wiosną. Wartością dodaną tej kreacji jest łatwość w czyszczeniu i przygotowaniu do sprzedaży. W bieżącym sezonie w wielu gospodarstwach ciekawie prezentowały się odmiany Comanche F1 oraz Cherokee F1  do zbioru jesienią. Godna uwagi jest również nowa odmiana pora występująca jeszcze pod numerem hodowlanym EZ.65D.099 F1 polecana na późny zbiór w terminie listopad-grudzień lub do zimowania.

Wśród propozycji cebuli na nowy sezon polecano m.in. odmiany Takstar i Takmark oraz Bonus i Medusa z oferty firmy Takii Seeds (w Polsce dystrybutorem nasion warzyw marki Takii jest firma Enza Zaden).

Od 2016 r. firma Takii Europe jest dystrybutorem nasion pora firmy NV Roger Maes na świecie, m.in. w Polsce. Jak przekazał Krzysztof Jawor (Takii Seeds) do wspólnych cech odmian porów firmy Maes należą: łatwość w zbiorze i w czyszczeniu, tolerancja na niską temperaturę. Wśród odmian mieszańcowych wyróżniono: Mako Power F1, Mako Nice F1, Mako Bello F1, HY-052 F1, HY-069 F1. Do najwcześniejszych nasadzeń polecano odmianę HY-052 F1, którą wyróżnia bardzo dobre wyrównanie. Rośliny mają ciemnozielone, wzniesione i dość elastyczne liście (łatwe do zbioru i czyszczenia). Godne uwagi jest to, że rośliny nie mają tendencji do jarowizacji.  

Innowacyjny projekt

Dużym zainteresowaniem producentów cieszyło się wystąpienie Tadeusza Kozery z firmy Amplus. Podkrakowska firma Amplus jest jednym z największych dystrybutorów świeżych warzyw i owoców. Firma dysponuje dwoma obiektami o łącznej powierzchni blisko 40 tys. m2 i współpracuje z ok. 1000 polskich producentów. Wysokie wymagania sieci handlowych przyczyniła się do zaangażowania tej firmy w innowacyjny projekt: system monitoringu i sygnalizacji chorób i szkodników.

Więcej informacji z tego spotkania przeczytają Państwo w najbliższych wydaniach miesięczników „Warzywa” oraz “Szklarnie Tunele Osłony“. Zapraszamy do prenumeraty www.plantpress.pl

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności