yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
PolecaneRosja: inwestycje w szklarnie

Rosja: inwestycje w szklarnie

Za trzy tygodnie (7-8 grudnia) w Moskwie organizowane jest forum dla branży ogrodnictwa szklarniowego „Industrial Greenhouse Complexes Russia 2016”. Gospodarze spodziewają się, że wezmą w nim udział inwestorzy rodzimi i zagraniczni zainteresowani budownictwem szklarniowym oraz prowadzeniem upraw pod szkłem. Deklarują przy tym zainteresowanie i uczestnictwo w wydarzeniu pierwszych garniturów władz administracyjnych Federacji i okręgów oraz zawiadujących rosyjskim rolnictwem. Grudniowe spotkanie było poprzedzone webinarem przybliżającym problemy, jakie będą omawiane na moskiewskim forum.


Według ministra rolnictwa Federacji Rosyjskiej Aleksandra N. Tkaczewa w kraju trwa budowa 170 kompleksów szklarniowych, w co zainwestowano około 24 mld rubli (około 1,6 mld złotych po kursie z 16 listopada). Na nowe inwestycje ma być wydane jeszcze 20 mld ₽, z czego 5-6 mld ₽ w 2017 roku. Natomiast w bieżącym inwestujący w szklarnie otrzymali subsydia w wysokości 3 mld ₽. W najbliższych pięciu latach w całej Federacji ma powstać 2000 ha nowych szklarni (z tą informacją podczas webinaru podano również, że „do 2020 roku wybudowanych zostanie w Rosji 1500 nowoczesnych szklarni). Jakiej by liczby hektarów nie przyjąć, deklaruje się przy tym, że za pięć lat produkcja rodzimego warzywnictwa szklarniowego wzrośnie o 90% .

Teraz tylko około 100 ha rosyjskich szklarni może prowadzić całoroczną produkcję warzyw. Najważniejszą uprawą jest ogórek (60%). Prelegentka webinaru Maria Iwanisienko (Технологии Роста) podała także, że rośnie uprawa pomidora – zbiera się go około 200 tys. ton. Z innych publikacji tejże firmy badawczej wiadomo, że pomidor stanowi 30% zbiorów spod szkła, dzięki czemu możemy już dojść samodzielnie do wysokości zbiorów ogórków – powinny one być dwa razy wyższe, więc można je szacować na około 400 tys. ton. Z uprawą papryki mają szklarniarze Rosji problemy, ta uprawa to kilka procent powierzchni pod szkłem.

Za istotne M. Iwanisienko uznała zainteresowanie szklarniami ze strony biznesu, który do tej pory nie postrzegał tego sektora rolnictwa jako pola do zyskownych inwestycji. To novum w gospodarce tego olbrzymiego kraju.

A propos powierzchni Rosji: obiekty szklarniowe są rozmieszczone w Federacji bardzo nierównomiernie. Największe ich zagęszczenie to europejska część kraju – Centralny Okręg Federalny, Nadwołżańki OF, Południowy OF. Ural, Syberia (tylko południowy skraj) i Daleki Wschód – to pojedyncze kombinaty i najniższe statystyczne spożycie warzyw szklarniowych na mieszkańca (po 3 kg/os. rocznie z rodzimej produkcji).Najwięcej takich warzyw przypada na głowę mieszkańca w Południowym OF, Północnokaukaskim OF (po ponad 8 kg/os.) i Nadwołżańskim OF (niecałe 8 kg/os.). Zaskakuje niski wskaźnik dla Centralnego OF. – nieco powyżej 3 kg/os., a więc jest tylko nieznacznie wyższy od Uralu, Syberii i Dalekiego Wschodu. W tym też, Centralnym OF potrzeby budownictwa szklarniowego oceniane są najwyżej – brakuje tam ponad 600 ha szklarni. W okręgu syberyjskim – ponad 350 ha, nadwołżańskim – 300 ha, północno-zachodnim – 200 ha.

za: Vostock Capital

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe dane. Jasne skoro zakazali importu to teraz muszą szukać inwestorow. Dla firm z zachodu to duza szansa na zarobek, ale Rosja jest nieprzewidywalna i wkrotce może się okazac że te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl