PolecaneRynek pomidora w Rosji: pełna zgodność co do rozbieżności

Rynek pomidora w Rosji: pełna zgodność co do rozbieżności

Ministerstwo rolnictwa Rosji podliczyło zbiory warzyw szklarniowych: na 27 marca doliczono się prawie 88 tys. ton ogórka i 10 tys. ton pomidora. Inne uprawy stanowiły nieco ponad 2 tys. ton. Do końca roku zbiory tej kategorii warzyw mają dojść do 930 tys. ton i przewyższyć ubiegłoroczne o 120 tys. ton.  Byłby to kolejny rok wzrostów – w 2015 roku zebrano 695 tys. ton tych warzyw, w rok później – 814 tys. ton.

Tymczasem poza szklarniami trwa kontredans rosyjsko-turecki. Tematy rozmów na wysokich szczeblach krążą nieodmiennie wokół pomidora, a w związku z nim – wokół pszenicy i kukurydzy. Przypomnijmy: Rosja pozostaje głucha na tureckie propozycje otwarcia swojego rynku na pomidory. Zniecierpliwieni impasem Turcy pozbawili Rosjan ulg celnych przy eksporcie pszenicy, kukurydzy i kilku innych ważnych dla Rosji produktów. Rosjanie szacują swoje straty z powodu embarga wprowadzonego przez  sąsiada na 1,5 mld USD, zaś tureckie – na 0,5 mld USD. Kremlowska administracja pociesza opinie publiczną, że ma innych kupców na swoje zboża, zaś Turcy mogą co najwyżej upchnąć nieco swoich pomidorów przez terytorium Ukrainy.

18 kwietnia w Moskwie wicepremier A. Dworkowicz zapewniał swojego tureckiego odpowiednika, M. Szimszeka że „jest ogólne dążenie do zdjęcia embarga z maksymalnie szerokiego asortymentu produktów”. W tym samym czasie rosyjski minister rolnictwa A. Tkaczew zapewnia w telewizji, że Rosja nie myśli odkrywać rynku pomidorów i będzie pomagać przede wszystkim swoim producentom. Czego zaś oni oczekują jasno wyartykułował przewodniczący Związku Producentów Warzyw – Sergiej Koroliow: potrzebujemy jeszcze 3 lat, by pokryć potrzeby rynku własnymi pomidorami. Inwestycje w szklarnie maja 8 letni cykl inwestycyjny, zmieniać po 4 latach warunki inwestowania to stawiać w trudnym położeniu tych, którzy zainwestowali. Zresztą na imporcie nie zyska klient końcowy – najwyżej zarobią na nim sieci handlowe.

Z przeprowadzanego przez GfK Rus. Sondażu wynika, że w 2016 roku Rosjanie kupili o 7% mniej pomidorów (ziemniaków – o 3,4% mniej). Ma to wynikać z powszechnego powrotu ludności do upraw warzyw i ich domowego przetwórstwa. Podmiejskie dacze, domki na wsi (ma je około 43% Rosjan) – to popularna w Rosji forma spędzania wolnego czasu, ale i poważne źródło zaopatrzenia w tanie owoce i warzywa – świeże w sezonie i przerabiane na zimowe zapasy.

Za: GfK.Rus, fruit.news.ru, AI TASS

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl