OchronaUwaga na gnijącą cebulę

Uwaga na gnijącą cebulę

Czy cebula z tegorocznych zbiorów będzie się dobrze przechowywała? Biorąc pod uwagę przebieg warunków klimatycznych, które zakłóciły wzrost i rozwój roślin oraz ich dojrzewanie, trwałość przechowalnicza cebuli niestety będzie znacznie gorsza – prognozuje prof. dr hab. Franciszek Adamicki.

Ostatni sezon wegetacyjny nie był najlepszy dla uprawy cebuli. Bardzo wysoka temperatura powietrza utrzymująca się na początku okresu wegetacji (maj-czerwiec), przy niewielkich opadach deszczu, doprowadziły do przesuszenia gleby i jednocześnie zahamowania wzrostu cebuli. W pierwszym okresie cebula do wytworzenia dużej masy liści wymaga nieco niższej temperatury i optymalnej wilgotności gleby. Umożliwia to nagromadzenie w liściach dużych zapasów substancji odżywczych, które następnie zostaną wykorzystanie do rozwoju i tworzenia główek cebuli.

Objawy bakteriozy na cebuli

Słaby rozwój szczypioru spowodowany trudnymi warunkami jest przyczyną niskich plonów i małych cebul. W bieżącym sezonie panujące warunki klimatyczne w okresie lipiec-sierpień, wysoka temperatura powietrza, brak opadów deszczu lub niewielkie i lokalnie występujące ekstremalne zjawiska – burze i nawałnice połączone z silnym wiatrem, nie sprzyjały rozwojowi, tworzeniu i dojrzewaniu cebul.

Objawy bakteriozy na cebuli
Fuzaryjne gnicie cebul

Następowały uszkodzenia mechaniczne szczypioru, podmoknięcie plantacji, poparzenie łusek mięsistych wskutek intensywnego nasłonecznienia, co hamowało wzrost i rozwój cebul, przyspieszało ich dojrzewanie oraz przyczyniło się do silnego porażenia na wielu plantacjach przez bakteriozy.

Duży udział drobnych cebul

 Więcej szczegółów na ten temat opublikujemy w najbliższym wydaniu miesięcznika „Warzywa” (10-11/2018). Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym www.plantpress.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska, redaktor naczelna miesięcznika “Warzywa

Tekst: F. Adamicki
Fot. A. Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl