OchronaUwaga na gnijącą cebulę

Uwaga na gnijącą cebulę

Czy cebula z tegorocznych zbiorów będzie się dobrze przechowywała? Biorąc pod uwagę przebieg warunków klimatycznych, które zakłóciły wzrost i rozwój roślin oraz ich dojrzewanie, trwałość przechowalnicza cebuli niestety będzie znacznie gorsza – prognozuje prof. dr hab. Franciszek Adamicki.

Ostatni sezon wegetacyjny nie był najlepszy dla uprawy cebuli. Bardzo wysoka temperatura powietrza utrzymująca się na początku okresu wegetacji (maj-czerwiec), przy niewielkich opadach deszczu, doprowadziły do przesuszenia gleby i jednocześnie zahamowania wzrostu cebuli. W pierwszym okresie cebula do wytworzenia dużej masy liści wymaga nieco niższej temperatury i optymalnej wilgotności gleby. Umożliwia to nagromadzenie w liściach dużych zapasów substancji odżywczych, które następnie zostaną wykorzystanie do rozwoju i tworzenia główek cebuli.

Objawy bakteriozy na cebuli

Słaby rozwój szczypioru spowodowany trudnymi warunkami jest przyczyną niskich plonów i małych cebul. W bieżącym sezonie panujące warunki klimatyczne w okresie lipiec-sierpień, wysoka temperatura powietrza, brak opadów deszczu lub niewielkie i lokalnie występujące ekstremalne zjawiska – burze i nawałnice połączone z silnym wiatrem, nie sprzyjały rozwojowi, tworzeniu i dojrzewaniu cebul.

Objawy bakteriozy na cebuli
Fuzaryjne gnicie cebul

Następowały uszkodzenia mechaniczne szczypioru, podmoknięcie plantacji, poparzenie łusek mięsistych wskutek intensywnego nasłonecznienia, co hamowało wzrost i rozwój cebul, przyspieszało ich dojrzewanie oraz przyczyniło się do silnego porażenia na wielu plantacjach przez bakteriozy.

Duży udział drobnych cebul

 Więcej szczegółów na ten temat opublikujemy w najbliższym wydaniu miesięcznika „Warzywa” (10-11/2018). Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym www.plantpress.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska, redaktor naczelna miesięcznika “Warzywa

Tekst: F. Adamicki
Fot. A. Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl