AktualnościPolowe szkolenie pomidorowe

Polowe szkolenie pomidorowe

Kolejne z cyklu spotkań pod hasłem „Agro Akademia Warzywnicza BASF” odbyło się 19 lipca w Starym Wieliszewie w gminie Bielawy.

Gospodarzami tego spotkania byli Elżbieta i Cezary Olejniczak z synami Łukaszem i Aleksandrem. W ich gospodarstwie od 2 lata uprawiane są pomidory. Pan Cezary podkreślił, że wcześniej przez wiele lat zajmowali się tą produkcją, a jego dziadek Antoni był prekursorem polowej uprawy pomidorów pod potrzeby zakładu w Łowiczu. Potem jednak, ze względu na zmieniającą się koniunkturę, uprawiali inne rośliny, a teraz wrócili do produkcji pomidorów.

Mimo anomalii pogodowych, których w tym sezonie nie brakuje, pole na którym przygotowano spotkanie wyglądało zadowalająco dobrze. Rośliny pomidorów były wyrośnięte, miały obficie zawiązane owoce. Ostatnie grona jeszcze kwitły. Liście w zdecydowanej większości były zdrowe, intensywnie zielone.

Zarówno gospodarz spotkania – Cezary Olejniczak, jak i główny organizator – Maciej Wita z firmy BASF podkreślali, że na taki wygląd roślin w tym roku trzeba było ciężko pracować. Konieczne było umiejętne zawadnianie roślin oraz zabiegi głównie przeciwko chorobom grzybowym. Reprezentant firmy BASF przedstawił ofertę środków rekomendowanych w uprawie pomidora – m.in. fungicyd Signum 33 WG, Orvego 525 SC oraz Cabrio Duo 112 EC.

Dla uczestników spotkania najważniejsze były uwagi dotyczące zabiegów, jakie należy wykonać aktualnie na plantacjach pomidora, ponieważ po opadach deszczu, które w niektórych rejonach były wyjątkowo obfite, konieczne jest wykonanie zabiegów zwłaszcza przeciwko zarazie ziemniaka. Obecny na spotkaniu Marcin Niedobylski z firmy doradczej Agro-Spec – pokazywał pierwsze objawy tej choroby na liściach i wyjaśniał, że w na tym etapie konieczne są zabiegi ochrony.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W trakcie spotkania zaprezentowano bogatą kolekcję odmian pomidora gruntowego. Małgorzata Zadura polecała kreację z oferty firm Hazera m.in.: Edimar F1, Calista F1, Jet F1, Scooter F1 oraz Galiliea F1. Maciej Rakocy reprezentujący firmę HM. Clause rekomendował do uprawy m.in. odmiany Pitetrarossa F1, Dyno F1, Vaquero F1, Pegaso F1 oraz nowość pod numerem C317 F1.

Dariusz Figasiński i Krzysztof Kuczyński z firmy ADOB prezentowali zastosowany na polu pokazowym program nawożenia pomidora i dolistnego dokarmiania. Polecali przede wszystkim nawozy z serii ADOB ProFit, a także produkty zawierające pojedyncze pierwiastki w formie chelatów.

Informacje o ofercie rozsad warzyw gruntowych, w tym również pomidora gruntowego przekazał Marcin Portka z Grupy Mularski.

Spotkanie w Starym Wieliszewie podsumował wykład eksperta – dr Artura Miszczaka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który mówił o problemie pozostałości środków ochrony roślin.

Współorganizatorem spotkania było Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw w Łowiczu reprezentowane przez prezesa – Ireneusza Znyka wraz z zarządem.

Aleksandra Andrzejewska, fot. A. Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl