AktualnościPolscy producenci warzyw szklarniowych z wizytą

Polscy producenci warzyw szklarniowych z wizytą

W listopadzie krajowi producenci warzyw szklarniowych mają najczęściej okazję „złapać oddech” między likwidacją starej uprawy i nowymi nasadzeniami. Kilku z nich postanowiło jednak wykorzystać ten czas, aby wraz z przedstawicielami firmy Royal Brinkman zobaczyć, jak z uprawą pomidorów radzą sobie holenderscy i belgijscy koledzy „po fachu”.

Firma Royal Brinkman to dostawca specjalistycznych produktów i rozwiązań technicznych, głównie do produkcji ogrodniczej pod osłonami. W dniach 13–16 listopada zaprosiła ona dziewięciu polskich ogrodników na wizytę w dwóch gospodarstwach szklarniowych – Den Berk w Belgii oraz Jan van Marrewijk w Holandii – prowadzących doświetlaną uprawę pomidorów.

Ponadto uczestnicy wyjazdu mogli obejrzeć proces produkcji siarczanu potasu w belgijskiej fabryce Tessenderlo Group. Oferuje ona m.in. SoluPotasse – rozpuszczalny, pylisty nawóz (51,5% K2O i 46% SO3) do fertygacji i nawożenia dolistnego. W programie wizyty znalazły się również spotkania ze specjalistami firmy Royal Brinkman w zakresie ochrony roślin (Luc Kurris) i dezynfekcji (Jan-Willem Keijzer).

Grupa polskich producentów warzyw szklarniowych w siedzibie firmy Royal Brinkman

Pierwszy z nich zwracał uwagę na rosnące zagrożenie ze strony szkodników w uprawie pomidora, zwłaszcza na Nesidiocorus tenuis, który stanowi nowy problem w holenderskich szklarniach, drugi natomiast mówił o najważniejszych aspektach dezynfekcji szklarni i zasadach higieny, których przestrzeganie jest kluczowym czynnikiem ograniczającym rozwój patogentów w obiektach produkcyjnych.

Zobacz także galerię zdjęć.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili ogrodnicy była fabryka Weterings Mechanisatie gdzie można było przyjrzeć się bliżej produkcji maszyn m.in. do likwidacji upraw pomidorów i ogórków.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Więcej szczegółów na temat wizyty polskich producentów w Belgii i Holandii można będzie znaleźć w styczniowym wydaniu nowego, specjalistycznego miesięcznika Szklarnie Tunele Osłony (STO).

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl