yara ogólna nawożenie warzywa

SDF Deutz ciągniki

Horsch terrano uprawa

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościJakie choroby i szkodniki zagrażają melonom? ABC ochrony - co i jak?

Jakie choroby i szkodniki zagrażają melonom? ABC ochrony – co i jak?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ochrona melonów w Polsce – jak zabezpieczyć plantację przed chorobami i szkodnikami? Co wykorzystać w uprawie polowej? Sprawdź, jak z tym zadaniem poradził sobie Damian Micyk z Szarkówki w sezonie 2024. Które choroby i szkodniki były najbardziej zauważalne? Czym zabezpieczono rośliny?

Jak zabezpieczyć melony w trudnym sezonie?

Uprawa melonów w Polsce, tak jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, pozostaje nieznana. Zaledwie garstka producentów testuje ten gatunek w swoich gospodarstwach. Każdy etap uprawy jest jednak niemałym wyzwaniem. Należy wybrać odpowiednie odmiany, które sprawdzą się w polskich warunkach klimatycznych, przygotować stanowisko, a także zadbać o wystarczającą ilość poszczególnych składników pokarmowych. Warto jednak zauważyć, że to dopiero część sukcesu. Roślinom z rodziny dyniowatych zagraża wiele chorób i szkodników. Tymczasem, dostępność środków ochrony roślin zarejestrowanych w gruntowej uprawie melona jest bardzo niska. Jak więc radzić sobie z zagrożeniami?

Wśród producentów, którzy podjęli się wyzwania – uprawy melonów w gruncie, znajduje się Damian Micyk z województwa małopolskiego, który swoje gospodarstwo prowadzi w Szarkówce. Producent już wiele lat temu ograniczył wykorzystanie konwencjonalnych środków ochrony do minimum i stara się przede wszystkim korzystać z biologicznych rozwiązań, co przekłada się na wysoką jakość plonu i zaufanie wśród odbiorców. Nie inaczej sprawy miały się w przypadku uprawy melonów, przy której gospodarza wsparła firma Biocont Polska. Plantacja była lustrowana nieustannie, a działania były konieczne, gdyż sezon nie należał do łatwych. Jak sytuacja przedstawiała się na początku sezonu?

Od czego zaczęła się ochrona melonów?

Przędziorki i wciornastki zaatakowały jako pierwsze. Czym zabezpieczyć melona?

Spośród szkodników jako jedne z pierwszych pojawiły się przędziorki. Pojedyncze osobniki żerowały na spodniej stronie liści roślin. Samice, jak zauważył w trakcie lustracji dr Michał Pniak, składały jaja, jednak na plantacji można było doszukać się również larw. Warto zaznaczyć, że nie tylko przędziorki stanowiły zagrożenie. W tym samym okresie rozpoczął się bowiem nalot wciornastków, które także mogą doprowadzić do znaczących uszkodzeń. Szkodnik żeruje na spodniej stronie liści, ale również w kwiatach roślin, z których możemy go wytrząsnąć podczas lustracji, a więc w celach kontrolnych. Jak zabezpieczyć plantację?

Szkodniki pojawiły się dość wcześnie, a konkretnie w czerwcu. Specjalista z firmy Biocont Polska zalecił w tym przypadku preparat Naturalis, który idealnie sprawdzi się w zwalczaniu przędziorków i wciornastków. Naturalis to bioinsektycyd, który wobec szkodników wykazuje działanie kontaktowe. Sprawdza się również w zwalczaniu mączlików, a w niektórych przypadkach ochroni rośliny przed mszycami. Preparat działa zarówno na formy dorosłe, jak i niedojrzałe – jaja lub larwy. Co z organizmami pożytecznymi? W tym przypadku środek jest selektywny dla większości z nich. Naturalis jest ponadto zarejestrowany w uprawach ekologicznych. Nie posiada okresu karencji, a więc nie pozostawia żadnych pozostałości. Warto jednak pamiętać, że zabieg musi zostać wykonany precyzyjnie i dokładnie. Wskazane szkodniki żerują bowiem na spodniej stronie liści, przez co ciecz robocza musi do nich dotrzeć, aby efekt był widoczny. Pamiętajcie, Naturalis jest preparatem kontaktowym.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Spośród innych rozwiązań należy wyróżnić środek Prev-AM, który jednocześnie jest fungicydem, insektycydem i arkacydem. Wykazuje działanie owadobójcze, grzybobójcze i roztoczobójcze. Oparty jest na olejku pomarańczowym, który okazuje się skuteczny zarówno przeciwko chorobom, jak i szkodnikom. Wciąż należy pamiętać o dokładnym, precyzyjnym przeprowadzeniu zabiegu, gdyż również jest to preparat kontaktowy. Warto jednak zauważyć, że Prev-AM wyróżnia się właściwościami adiuwantu – dokładnie pokrywa liście. Z tego względu dr Michał Pniak zalecał połączenie środków Naturalis oraz Prev-Am.

Miniarka – czy stanowiła zagrożenie?

Na początku aktualnego sezonu na plantacji zaobserwowano również miniarki, czyli muchówki o niewielkich rozmiarach – 2,00-3,00 mm. Szkodnik, jak zauważył ekspert, nie sprawiał jednak większych problemów.

agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl