yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościIle kosztuje pracownik do zbioru kalafiorów w 2024 roku?

Ile kosztuje pracownik do zbioru kalafiorów w 2024 roku?

Trwają zbiory kalafiorów w Małopolsce. Trudno jednak znaleźć chętnych do pracy. Pracownicy pojawiają się w gospodarstwach sporadycznie. Jakie są stawki? Ile kosztuje pracownik do zbioru kalafiorów w 2024 roku? 

Zatrudnienie pracownika to rosnące wyzwanie dla wszystkich producentów, także w Małopolsce. Sezon trwa bowiem w wielu gospodarstwach, a zbiory warzyw są wymagające. Tyczy się to szczególnie gatunków, które muszą być zbierane ręcznie. Wśród nich warto wyróżnić kalafiora, który trafia na świeży rynek, a konkretnie do sieci handlowych. Towar musi zostać zebrany, odpowiednio przygotowany i dostarczony w krótkim okresie czasu.

Każdy etap wiąże się z dużym nakładem pracy i pochłania cenny czas. Producenci starają się szukać pracowników, jednak nie należy to do łatwych zadań. Dostępność siły roboczej spada z roku na rok, a jak wskazują gospodarze z województwa małopolskiego, problem ten będzie coraz bardziej odczuwalny. Jak sytuacja przedstawia się w 2024 roku?

Jeden z producentów zdradził nam, że w aktualnym roku zdołał znaleźć pracowników do zbioru kalafiora. Warto jednak zaznaczyć, że pojawiają się oni w gospodarstwie sporadycznie. Krótko mówiąc, nie można na nich w pełni polegać. W poprzednich latach gospodarz nie korzystał z pomocy pracowników spoza granic Polski, ale coraz bardziej to rozważa i już teraz zatrudnił dwie osoby, które przebywają w jego gospodarstwie.

Jakie są stawki za zbiór kalafiorów w 2024 roku? Na ten moment producent, z którym rozmawialiśmy, płaci pracownikom 18,00 zł/h. W aktualnym roku stawka może wydawać się na pierwszy rzut oka dość niska, jednak warto uwzględnić szereg czynników. Pracownicy, którzy otrzymują 18,00 zł/h, mają zagwarantowane pełne wyżywienie, tzn. śniadanie, obiad i kolację. Dodatkowo istnieje możliwość stałego zakwaterowania na terenie gospodarstwa i nie wiąże się to z jakimikolwiek opłatami. Pracownicy mają również nieograniczony dostęp do produktów rolnych, których produkcją zajmuje się producent.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W ramach przykładu, jak zdradził nam gospodarz, wspomniane dwie osoby spoza granic Polski tylko raz w miesiącu były zmuszone do zakupów w okolicznym markecie. Żywność, w tym napoje, zostały im bowiem zapewnione. Zakładając pracę od poniedziałku do soboty (27 dni w miesiącu) przez 8 godzin dziennie pracownik może oczekiwać 3888,00 zł na rękę. Warto jednak zauważyć, że stawka może znacząco się różnic w zależności od gospodarstwa. W ramach przykładu, w paprykowej stolicy Polski pracownicy nierzadko wymagają już wynagrodzenia rzędu 30,00 zł/h, o czym przeczytasz TUTAJ.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl