Niska dostępność pracowników i rosnące koszty pracy…

Sektor warzyw już nie od dziś boryka się z niską dostępnością pracowników do zbiorów oraz rosnącymi kosztami pracy. Kwestie te wiążą się z daleko idącymi konsekwencjami dla rolników, konsumentów i ogólnego rozwoju sektora rolnego.

Jedną z głównych przyczyn niskiej dostępności pracowników w rolnictwie jest urbanizacja. Doprowadziła ona bowiem do migracji robotników z wsi do miast w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i lepszych warunków życia. W szczególności młodsze pokolenie coraz częściej decyduje się na zajęcia pozarolnicze, co skutkuje niedoborem wykwalifikowanych pracowników rolnych.

Warto także zwrócić uwagę na starzenie się ludności rolniczej. Starsi rolnicy przechodzą na emeryturę, brakuje młodych osób chętnych do podjęcia pracy w rolnictwie, a to prowadzi do pogłębiania się omawianej luki. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w krajach rozwiniętych, gdzie praca w rolnictwie jest fizycznie wymagająca i wymaga ponadto specjalistycznych umiejętności.

Jednocześnie koszty pracy w rolnictwie stale rosną, jeszcze bardziej pogłębiając wyzwania stojące przed producentami. Spadek liczby dostępnych pracowników doprowadził bowiem do zwiększonej konkurencji o siłę roboczą, a to z kolei do wyższych płac. Rolnicy są zmuszeni oferować lepsze wynagrodzenie, aby przyciągnąć pracowników, co dodatkowo zwiększa ich koszty.

W tym wszystkim istotnym aspektem okazuje się także rosnący standard życia, który również przyczynił się do wzrostu kosztów pracy. Pracownicy domagają się wyższych płac, aby zaspokoić swoje codzienne potrzeby, natomiast rolnicy starają się utrzymać rentowność. Szczególnie widoczne stało się to w ubiegłym roku, kiedy doświadczyliśmy konsekwencji wojny na Ukrainie.

Kluczem do rozwiązania owego problemu może okazać się automatyzacja produkcji oraz samych zbiorów. Warto jednak zaznaczyć, że takowe rozwiązania są niezwykle kosztowne i tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na ich wprowadzenie. Na ten moment należy więc skupić się na zachęcaniu i promowaniu pracy w rolnictwie. Istotną rolę odgrywa w tym jednak podejście rządu…

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Cukinia zielona
  2. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy
  3. Ryszard Zarudzki

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności