– Konsekwentnie prowadzimy naszą politykę społeczną, którą opieramy na solidarności – wrażliwsze grupy społeczne zasługują na wsparcie państwa i my to realizujemy. 14. emerytura, tak jak tzw. trzynastka, będzie wypłacana co roku. Chcemy zapewnić lepsze życie emerytom – mówi Mateusz Morawiecki.
Jak informuje Mateusz Morawiecki, początkiem drogi w przywracaniu godności emerytów było obniżenie wieku emerytalnego – z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
– Mamy przed sobą tutaj pokolenie Solidarności – ludzi, którym zawdzięczamy naszą wolność i dlatego rząd prowadził po 2015 roku taką rewolucję godnościową, rewolucję oddania szacunku tym, którym ten szacunek był zabrany w latach III Rzeczpospolitej – zaznaczył Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Domu Seniora w Woli Karczewskiej.
– Od 2019 r. zdecydowaliśmy się wprowadzić 13. emeryturę, którą następnie uzupełniliśmy o 14. emeryturę w 2021 r. – tzw. trzynastka i czternastka były przełomem we wsparciu seniorów. Dzięki nim, seniorzy mogą ze spokojem spełniać swoje marzenia – wyjechać na wczasy, kupić prezenty dla wnuków, czy na przykład wyremontować łazienkę – dodał.
Premier tłumaczy, że od dziś wypłata 14. emerytury jest gwarantowana co roku przez ustawę. Będzie ona wypłacana automatycznie. W pełnej wysokości otrzymają ją te osoby, których wysokość comiesięcznego świadczenia brutto nie przekracza 2,9 tys. zł. Do osób, które otrzymują wyższe świadczenie „czternastka” trafi pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ani deklaracji. Zakłada się, że w 2023 r., „czternastka” wpłynie na konto seniorów na przełomie sierpnia i września.
– Wypełniliśmy nasze kolejne zobowiązanie, kiedy obietnica złożona seniorom została dotrzymana. A ta obietnica właśnie polegała na tym, że tak będziemy zarządzać finansami publicznymi, żeby starczyło na 14. emeryturę, na 14. świadczenie emerytalne na stałe – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Źródło: KPRM