reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościDopłaty w 2025 roku - stawki za ekoschematy polecą w dół. Dlaczego...

Dopłaty w 2025 roku – stawki za ekoschematy polecą w dół. Dlaczego rolnicy dostaną mniej pieniędzy?

W 2025 roku na gospodarzy czeka niemiła “niespodzianka”. Stawki za najpopularniejsze ekoschematy skierują się w dół. Zdaniem ministerstwa rolnictwa to konieczność. Rolnicy obawiają się natomiast, że niższe dopłaty nie pokryją kosztów. Jakie zmiany czekają producentów w 2025 roku?

Punkty za ekoschematy obcięte. Rolnicy dostaną mniej pieniędzy

Ministerstwo rolnictwa obcina rolnikom punktację i stawki za najpopularniejsze ekoschematy. Zdaniem resortu trzeba to zrobić, bo mocno wzrosła liczba rolników ubiegających się o dopłaty do praktyki „Wymieszanie słomy z glebą” (ponad 200 tys. rolników wystąpiło o dopłaty do tej praktyki) i „Uproszczone systemy uprawy” (128 tys. rolników).

reklama
Baner PORW 2025

Dlatego w praktyce „Uproszczone systemy uprawy” liczba punktów zostanie zmniejszona z 4 do 3. Natomiast w praktyce „Wymieszanie słomy z glebą” liczba punktów z spadnie z 2 do 1. Tym samym stawki na 2025 rok będą niższe.

Rolnicy: mniej punktów za ekoschematy nieuzasadnione

Ale rolnicy nie godzą się na te zmiany. Zdaniem samorządu rolniczego propozycja zmniejszenia liczby punktów nie jest niczym uzasadniona i jest sprzeczna z „Zielonym Ładem”.

– Zapotrzebowanie na te ekoschematy już teraz znacząco ogranicza limit 300 ha na gospodarstwo, dlatego dalsze redukcje są niezasadne i stoją w sprzeczności z zasadami „Zielonego Ładu” promowanego przez ministerstwo rolnictwa – tłumaczy Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.

Izba zaznacza, że praktyki uproszczonej uprawy oraz pozostawiania biomasy w glebie stanowią najefektywniejsze metody sekwestracji węgla w glebie. A poza tym konieczne jest zapewnienie opłacalności tych praktyk dla rolników.

– Zastosowanie dodatkowych zabiegów oraz zmiana technologii uprawy wiążą się z dodatkowymi kosztami, takimi jak zakup maszyn, większa liczba przejazdów czy cięcie słomy na sieczkę. Nowa propozycja punktacji nie pokryje tych kosztów, a ekoschematy powinny przynosić korzyści finansowe, oprócz środowiskowych i klimatycznych – argumentuje Izba.

Ekoschematy 2025: rolnicy dostaną dopłaty do mniejszej powierzchni

Kujawsko-pomorscy rolnicy podnoszą jeszcze jeden temat. Otóż od 2025 roku dopłaty za ekoschematy obszarowe mają być objęte limitem 300 ha. Oznacza to, że rolnik będzie mógł otrzymać dopłaty za realizację poszczególnych praktyk lub wariantów łącznie za nie więcej niż 300 ha. Do tego limitu nie ma być wliczana jedynie powierzchnia przeznaczona na realizację ekoschematu „Retencjonowanie wody na TUZ-ach”.

Rolnicy wnioskują o dodatkowy limit dla materiału siewnego

Rolnicy domagają się jednak, by dodatkowo dopuścić limit do 100 ha na gospodarstwo tylko i wyłącznie w ekoschemacie „Stosowanie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany” bez stosowania kryterium minimalnej powierzchni 25% obsianej materiałem kwalifikowanym. – Pozwoli to na szersze korzystanie z tego ekoschematu bez nadmiernego zwiększania limitu środków – zaznacza Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.

Czy ministerstwo rolnictwa weźmie pod uwagę głos rolników? Przekonamy się o tym niedługo. Kampania naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach rusza 15 marca 2025 roku.

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]