AktualnościDopłaty za zniszczone warzywa i ziemniaki - ilu rolników czeka na pieniądze?

Dopłaty za zniszczone warzywa i ziemniaki – ilu rolników czeka na pieniądze?

Trwa wypłata rekompensat dla rolników, których uprawy zostały zniszczone we wrześniu 2024 roku. Dopłaty trafiają również do producentów warzyw i ziemniaków. Ile pieniędzy udało się przekazać do tej pory? 

Za uprawy, które zostały zniszczone w trakcie wrześniowej powodzi, rolnikom przysługiwała pomoc finansowa. Nabór wniosków o wsparcie przeprowadzono w terminie od 21 października do 15 listopada 2024 roku. Pierwsze przelewy trafiły ponadto na konta rolników jeszcze przed zakończeniem naboru – sytuacja w dotkniętych kataklizmem regionach pozostawała niezwykle trudna, przez co producenci potrzebowali pilnej pomocy.

Ile środków wypłacono do 2 grudnia 2024 roku?

W ramach przypomnienia, wnioski o wsparcie za zniszczone uprawy złożyło 2150 poszkodowanych gospodarzy. Najwięcej zgłoszeń zostało przyjętych na Opolszczyźnie. Wypłata rekompensat, tak jak wspominaliśmy, rozpoczęła się w trakcie naboru – 13 listopada 2024 roku. Na ten moment środki trafiły do ponad 1900 producentów. Łącznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała 42 miliony złotych.

Kto mógł otrzymać wsparcie?

Wsparcie, jak poinformowała ARiMR, było skierowane do poszkodowanych przez powódź rolników z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi.

– Z pomocy mogli skorzystać producenci kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw, którzy w 2024 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarowali uprawę tych roślin. Starający się o rekompensatę musieli ponadto mieć nadany numer ewidencyjny i prowadzić działalność jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo – czytamy w komunikacie.

Jaka jest wysokość rekompensat?

Wysokość pomocy, jak wyjaśniła ARiMR, ustala się jako iloczyn powierzchni danej uprawy (zadeklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich), która została zniszczona i stawki pomocy. Wynosi ona w przypadku soi 4 tys. zł/ha, a dla pozostałych z wymienionych roślin – 5 tys. zł/ha.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]