reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościEkoschematy w 2025 roku - ile otrzymają producenci warzyw, a ile sadownicy?

Ekoschematy w 2025 roku – ile otrzymają producenci warzyw, a ile sadownicy?

Zmiany w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin pojawią się już w 2025 roku. Skorygowane zostały stawki dopłat. Najwięcej otrzymają sadownicy. Jakich stawek mogą z kolei spodziewać się producenci warzyw?

Integrowana Produkcja Roślin – jakie zmiany w 2025 roku?

Obecnie rolników, którzy korzystają z ekoschematu Integrowana Produkcja Roślin, obowiązuje jednolita stawka ryczałtowa. Stawka ta pozostaje taka sama dla wszystkich grup upraw – rolniczych, sadowniczych, jagodowych i warzyw. Wynosi 292,13 EUR/ha. Warto jednak zauważyć, że każdy producent ponosi inne koszty produkcji, a każda grupa upraw wymaga odmiennego nakładu pracy. Z tego względu w 2025 roku nadejdą zmiany.

reklama
Baner PORW 2025

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uwzględniając wskazane różnice, planuje zmienić wysokość stawek płatności. – Ustanowienie odrębnych stawek dla wskazanych powyżej grup upraw ma na celu zapewnienie bardziej adekwatnego podziału wsparcia, uwzględniającego zróżnicowanie wysokości poniesionych dodatkowych kosztów i utraconych dochodów wynikających z realizacji wymogów w zależności od grupy upraw, tj. sadowniczych, jagodowych, rolniczych i warzyw – czytamy w opublikowanej uchwale.

Warto pokreślić, jak wskazuje Komitet Monitorujący PS WPR 2023-2027, że płatności będą mogły być realizowane jedynie w odniesieniu do grup upraw, które są prowadzone zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin i nie będą realizowane w odniesieniu do TUZ, dla których nie ma metodyk integrowanej produkcji roślin. Temat opisywała również Kamila Szałaj na łamach portalu Tygodnik Poradnik Rolniczy.

Integrowana Produkcja Roślin – jakie stawki w 2025 roku?

Szacowana stawka (podstawowa) płatności dla upraw sadowniczych pozostaje na najwyższym poziomie i wynosi ok. 342,70 EUR/ha. Z kolei stawka płatności dla upraw jagodowych i warzyw w 2025 roku przedstawiać się będzie na poziomie ok. 309,21 EUR/ha. Najmniej otrzymają natomiast rolnicy za uprawy rolnicze. Stawka w tym przypadku oscyluje na poziomie ok. 146,07 EUR/ha – ok. 74,80% stawki wyliczonej przez IERiGŻ.

Integrowana Produkcja Roślin – jakie limity na 2025 rok?

– Analogicznie jak w przypadku innych ekoschematów obszarowych, wprowadzono łączny limit powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności, który wynosi 300 ha i stanowi sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów, przy czym limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych – przekazuje Komitet Monitorujący PS WPR 2023-2027.

Komitet Monitorujący PS WPR 2023-2027 zauważa, że jest to szczególnie istotne w obliczu faktu, że już istnieje znaczące przekroczenie dostępnych środków budżetowych przeznaczonych na realizację ekoschematów obszarowych, a dodatkowo sytuację tę utrudnia finansowanie z tego źródła nowych instrumentów, które będą wprowadzone od 2025 roku. – Należy przyjąć, że w kolejnych latach także będzie miał miejsce wzrost zainteresowania producentów rolnych realizacją ekoschematów obszarowych. Dlatego też, w obliczu ograniczonego budżetu i rosnącego zainteresowania poszczególnymi formami wsparcia bezpośredniego konieczne są dostosowania optymalizujące wykorzystanie dostępnych środków. Wprowadzenie limitu powierzchniowego pozwala na objęcie ekoschematami większej liczby odbiorców i prawdopodobnie także większej powierzchni rzeczywistej w skali kraju […] – czytamy.

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]