yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościGradobicia 2024: Czy poszkodowani producenci mogą liczyć na pomoc?

Gradobicia 2024: Czy poszkodowani producenci mogą liczyć na pomoc?

Na przymrozkach i suszy w 2024 roku się nie skończyło. Aktualnie to gradobicia niszczą sady, plantacje owoców jagodowych, a także warzyw. Czy jednak producenci mogą liczyć na pomoc?

Gradobicia 2024. Jakie formy pomocy dla producentów?

Najpierw producenci zmagali się z przymrozkami. Następnie w wielu regionach Polski brakowało wody. Aktualnie natomiast głównym problemem są niszczycielskie gradobicia, które występują lokalnie na terenie całego kraju. Wczoraj wieczorem dotkliwych strat doświadczyli producenci ze wschodu Polski, a konkretnie z powiatu lubelskiego, opolskiego, kraśnickiego i janowskiego. To właśnie w tych regionach zjawił się dziś Jacek Czerniak. Wiceminister, wraz z wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim, zapowiedział pomoc dla poszkodowanych. Spotkanie odbyło się z udziałem sadowników, którzy ucierpieli przez gradobicie. Niemniej, wypracowane formy pomocy przysłużą się także innym rolnikom.

– Będzie pomoc dla rolników, których plantacje ucierpiały w wyniku nocnego gradu, który przeszedł przez województwo lubelskie – zapewnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Jacek Czerniak. – Szkody będą szacowane. Będzie wsparcie ze strony ministerstwa jak również innych instytucji, które się tym zajmują. Powołana została komisja przy wojewodzie, która będzie szacowała te straty. Jutro pojadę, zobaczę, jaka jest sytuacja. Będzie wsparcie też w formie kredytów niskooprocentowanych. Oczywiście rolnikom trzeba pomóc w różnej postaci, a na pewno w finansowej – mówił Jacek Czerniak dla Polskiego Radia Lublin.

– Formy pomocy dla rolników będą dopasowanie do rozmiaru strat – zapowiada wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, który spotkał się dziś w Chodlu z poszkodowanymi sadownikami. – Musimy porozmawiać ze wszystkimi poszkodowanymi. W pierwszej kolejności trzeba oszacować straty, tak żebyśmy mieli rzetelną i realną wiedzę, z czym tak naprawdę się mierzymy. Wiemy, że to już ponad 20 miejscowości, wiemy, że to są powiaty lubelski, kraśnicki, opolski. Jesteśmy w trakcie dopasowywania odpowiednich narzędzi wsparcia, ale – tak jak powiedziałem – najpierw musimy oszacować straty.

Co na to producenci?

Tak jak wspominaliśmy, spotkanie zostało przeprowadzone z udziałem producentów, szczególnie sadowników, którzy wczoraj ponieśli nawet 100% straty. Na ten moment przedstawione propozycje nie uspokoiły poszkodowanych, ale warto przy tym zaznaczyć, że nie było ich póki co zbyt wiele. Producenci wprost jednak zaznaczyli, że kredyty nikoprocentowe, o których wspominał Jacek Czerniak, pozostają niezbyt atrakcyjną opcją. Szczególnie w obliczu tak dotkliwych strat, a także niemałych problemów z płynnością finansową w gospodarstwach. Niemniej, na pozostałe propozycje przyjdzie nam jeszcze poczekać. W pierwszej kolejności, tak jak niejednokrotnie zaznaczono, trzeba oszacować straty.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: www.radio.lublin.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl