ARiMR opublikowała harmonogram naborów wniosków o dopłaty w 2025 roku. W jakim terminie rolnicy muszą dostarczyć stosowne dokumenty? Jakie kwoty będą obowiązywać? Sprawdź harmonogram na 2025 rok.
Harmonogram naborów wniosków o dopłaty w 2025 roku
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała tegoroczny harmonogram przyjmowania wniosków o pomoc na przedsięwzięcia finansowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Większość naborów prowadzona będzie właśnie przez ARiMR. Jeszcze w styczniu planowane jest uruchomienie przyjmowania wniosków o dwie różne formy pomocy. Rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich oraz kompleksowe doradztwo rolnicze (moduł 2 Doradztwo grupowe).
Harmonogram został przedstawiony w dwóch wersjach. W PIERWSZEJ, zaktualizowanej 2 stycznia 2025 roku wersji, wyszczególniono limity wsparcia oraz terminy składania poszczególnych rodzajów wniosków. WERSJA DRUGA jest natomiast opisowa. Zostały w niej przedstawione cele poszczególnych interwencji, rodzaje operacji objęte wsparciem, a także osoby, które są uprawnione do przyznania pomocy.
Nie wszystkie nabory prowadzi ARiMR
Nie wszystkie nabory będzie prowadziła ARiMR. Co to znaczy? Niektóre nabory prowadzone będą przez Samorządy Województw (np. Wdrażanie LSR). Natomiast w przypadku czterech interwencji pomoc oferowana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie gwarancji Agromax. Są to:
- I.10.1.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (Instrumenty finansowe),
- I.10.6.2 Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (Instrumenty finansowe) – w gospodarstwie,
- I.10.7.2 Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (Instrumenty finansowe) – poza gospodarstwem.
- I.10.9 Rozwój usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa (Instrumenty finansowe)
Wsparcie w tych przypadkach ma formę bezpłatnych gwarancji oraz dotacji na spłatę odsetek od zawartych przez rolników czy przedsiębiorców kredytów w bankach komercyjnych. Chodzi o kredyty inwestycyjne lub obrotowe, a bank komercyjny musi mieć podpisaną z BGK stosowną umowę.
Rolnicy, którzy chcą skorzystać z gwarancji i dopłaty, muszą złożyć w banku kredytującym wniosek o udzielenie przez BGK gwarancji spłaty kredytu i dotacji na spłatę odsetek. – ARiMR nie prowadzi naborów wniosków w tym zakresie – czytamy w komunikacie wydanym przez ARiMR.