Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe w 2024 roku. Rolnikom zostały już niecałe trzy tygodnie na złożenie wniosku. Co będzie najbardziej opłacalne? Wykorzystaj kalkulator przybliżonych płatności dla gospodarstwa.
Trwa kampania dopłat bezpośrednich i obszarowych 2024. Dotychczas złożono ponad 922 tys. wniosków. Rolnicy, którzy jeszcze wahają się nad wyborem zobowiązań, mogą wykorzystać kalkulator przybliżonych płatności, przygotowany przez WIR.
Kalkulator przybliżonych płatności dla gospodarstwa. Jak policzyć wysokość dotacji?
– Jeżeli nie złożyli Państwo jeszcze wniosków to zachęcamy do zapoznania się z kalkulatorem przybliżonych płatności dla gospodarstwa (autorstwa Pawła Dopierały – kierownika BP WIR w Gostyniu oraz w Lesznie), który pozwala obliczyć kwotę przyznawaną rolnikom w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zachęcamy Państwa do szczegółowej analizy zakresu poszczególnych obowiązków i wybór tych zobowiązań, które w przypadku konkretnego gospodarstwa będą możliwe do spełnienia i najbardziej opłacalne – zachęca Wielkopolska Izba Rolnicza.
Kalkulator przybliżonych płatności dla gospodarstwa, który pozwala obliczyć kwotę przyznawaną rolnikom w ramach systemów wsparcia bezpośredniego można pobrać TUTAJ. Warto jednak raz jeszcze wyszczególnić, że są to wartości orientacyjne, które uwzględniają stawki z 2023 roku. Niemniej, pozwalają na wybór najbardziej opłacalnych zobowiązań. W pobranym dokumencie wystarczy uzupełnić wymagane dane, a kwota zostanie obliczona automatycznie.
Do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2024 roku?
– Nabór potrwa do 1 lipca. Na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca. Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym, czyli za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. – poinformowała ARiMR.
Kto może otrzymać dopłaty? Gdzie można złożyć wniosek?
Dopłaty bezpośrednie, jak podaje ARiMR, przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie przysługuje także gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro. Nabór wniosków prowadzony jest wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych.
Źródło: WIR / ARiMR