reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościMaksymalne ceny prądu - rolnicy będą musieli zwrócić pieniądze. Jak tego uniknąć?

Maksymalne ceny prądu – rolnicy będą musieli zwrócić pieniądze. Jak tego uniknąć?

Producenci, którzy w 2024 roku skorzystali z maksymalnej, gwarantowanej ceny energii elektrycznej są zobowiązani do złożenia informacji o pomocy do swojego dostawcy energii. Termin na oddanie formularza upływa lada dzień. Jeśli rolnik nie wypełni oświadczenia czy nie usunie błędów, będzie zobowiązany do zwrotu różnicy pomiędzy zastosowaną ceną maksymalną, a ceną wynikającą z zawartej umowy sprzedaży albo umowy kompleksowej. Gdzie złożyć dokumenty? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź szczegóły. 

Na początku lutego rolnicy zaczęli otrzymywać od swoich operatorów energii pisma drogą pocztową i elektroniczną, w których zostali poinformowani o konieczności złożenia do swojego sprzedawcy energii elektrycznej do końca lutego br. oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.

reklama
Baner PORW 2025

Dlaczego rolnik musi złożyć oświadczenie do swojego operatora?

Zgodnie z przepisami ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku uprawnieni odbiorcy, w tym producenci rolni, którzy w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. korzystali z ceny maksymalnej energii elektrycznej wynoszącej 693 zł/MWh, są zobowiązani do złożenia informacji o pomocy do swojego sprzedawcy energii elektrycznej na dedykowanym formularzu. Termin składania informacji upływa 28 lutego 2025 roku.

Formularz informacji o pomocy jest dostępny jest na stronie internetowej: https://bip.mos.gov.pl/

Przy wypełnianiu formularza należy mieć na uwadze, że gospodarstwa rolne są:

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner
  • mikroprzedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 10 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 2 mln euro,
  • małymi przedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest zatrudnionych mniej niż 50 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 10 mln euro,
  • średnimi przedsiębiorstwami, jeżeli w gospodarstwie jest mniej niż 250 pracowników i roczny obrót nie przekracza równowartości 50 mln euro lub bilans roczny nie przekracza równowartości 43 mln euro.

Co warto wiedzieć wypełniając formularz informacyjny?

W formularzu rolnik musi podać kod PKD swojej działalności. Przypomnijmy więc, że uprawy rolne i hodowla zwierząt klasyfikowane są w dziale PKD A 01. Z kolei aktualny limit pomocy de minimis na jedno gospodarstwo rolne w okresie trzyletnim wynosi 50 000 euro. Rolnik każdorazowo po przyznaniu pomocy de minimis w rolnictwie otrzymuje od podmiotu udzielającego tej pomocy zaświadczenie, w którym określona jest data otrzymania pomocy de minimis w rolnictwie oraz jej kwota.

Wypełniając w lutym 2025 r. informację o pomocy, producent rolny ustala kwotę udzielonej mu pomocy de minimis w rolnictwie w okresie trzech lat jako sumę kwot pomocy wynikającej z zaświadczeń otrzymanych od podmiotów udzielających pomocy w tej formie w roku 2024 r. i poprzednich latach 2022-2023.

Tym samym sprzedawca energii potrzebuje tych informacji by określić, czy rolnik ma jeszcze dostępny limit pomocy de minimis dla swojego gospodarstwa, a więc czy kwalifikuje się do otrzymania pomocy polegającej na utrzymaniu maksymalnej ceny energii za wspomniany okres 2024 roku.

Pomoc de minimis do cen prądu – podstawa prawna

Zgodnie z:

– Ustawą z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku (Dz.U. 2024 poz. 1622 z późn. zm.).

– Rozporządzeniem Komisji (UE) 2024/3118 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L z 13.12.2024 r.).

stosowanie ceny maksymalnej w rozliczeniach za energię elektryczną sprzedaną w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. zostało uznane za:

• pomoc de minimis albo pomoc de minimis w rolnictwie lub w rybołówstwie, świadczoną małym i średnim przedsiębiorcom

• pomoc publiczną, świadczoną mikro przedsiębiorcom, w tym mikro przedsiębiorcom działającym w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury.

Jeżeli w trakcie 2024 r., w szczególności po 1 lipca 2024 r., rolnik utracili status mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy i w konsekwencji również uprawnienie do stosowania w rozliczeniach za energię elektryczną ceny maksymalnej, powinien wówczas złożyć korektę oświadczenia odbiorcy uprawnionego wraz ze wskazaniem dokładnej daty utraty ww. statusu. W takim przypadku sprzedawca energii elektrycznej skoryguje rozliczenia za okres, od którego utracili Państwo status odbiorcy uprawnionego i zamiast ceny maksymalnej zastosujemy w rozliczeniach ceny energii wynikające z łączącej nas umowy.

Co grozi rolnikowi jeżeli nie dostarczy operatorowi informacji?

Brak złożenia ww. informacji w terminie do 28 lutego 2025 r niesie z sobą konsekwencje prawne i finansowe.

W przypadku:

• niezłożenia w terminie informacji o uzyskanej pomocy lub nieusunięcia w wyznaczonym terminie błędów, pomyłek pisarskich lub rachunkowych lub braków formalnych w informacji o pomocy lub

• jeśli ze złożonej informacji o pomocy wynika, że mikro, mały lub średni przedsiębiorca, wobec którego w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. w rozliczeniach za energię elektryczną stosowano cenę maksymalną, nie spełniał warunków otrzymania pomocy publicznej lub pomocy de minimis

przedsiębiorca taki będzie zobowiązany do zwrotu różnicy pomiędzy zastosowaną ceną maksymalną a ceną wynikającą z zawartej umowy sprzedaży albo umowy kompleksowej.

Autor: Bartłomiej Czekała, AgroHorti Media

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]