– Bez dotacji całość tych kosztów musi pokryć producent. Decyzja o zmianie w ten sposób rozporządzenia jest kompletnie niezrozumiała i szkodliwa dla rolników – zaznacza wprost Wielkopolska Izba Rolnicza.
Na czym polega problem?
W czerwcu br. wprowadzono w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Wprowadzane przez to rozporządzenie zmiany doprowadziły do likwidacji dotacji na dofinansowanie kosztów ochrony roślin przy zwalczaniu bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.
W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pismem sprzeciwiającym się takiej zmianie przepisów. Wskazano w nim, że obecne zapisy przerzucają na rolnika całe koszty związane ze zwalczaniem bakteriozy ziemniaka. Tymczasem rolnik w takim przypadku:
- nie może sprzedawać ziemniaków,
- nie może ich przeznaczyć do skarmiania bez parowania,
- musi zaniechać przez trzy lata uprawy ziemniaka i innych roślin psiankowatych na zakażonym polu,
- na innych gruntach ziemniaki mogą być uprawiane tylko z kwalifikatu,
- konieczna jest dezynfekcja całego sprzętu i pomieszczeń.
– Bez dotacji całość tych kosztów musi pokryć producent. Decyzja o zmianie w ten sposób rozporządzenia jest kompletnie niezrozumiała i szkodliwa dla rolników – zaznacza Wielkopolska Izba Rolnicza.
Jak sprawę widzi Ministerstwo Rolnictwa?
W odpowiedzi Ministerstwo poinformowało, że decyzja dotycząca zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa została podjęta po przeprowadzeniu wnikliwej analizy, która wykazała, że dotychczasowa forma walki z bakteriozą pierścieniową ziemniaka musi zostać dostosowana do nowych realiów produkcji ziemniaka w Polsce.
Przede wszystkim zmiana podyktowana była znacznym obniżeniem poziomu porażenia upraw ziemniaków w kraju bakterią Clavibacter sepedonicus (dalej „Cs”), który zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest najniższy od 2004 roku. Jednocześnie, pomimo że wsparcie w formie dotacji kierowane było zarówno do producentów sadzeniaków ziemniaka, jak i producentów ziemniaka towarowego (konsumpcyjnego i przeznaczonego do przerobu przemysłowego) to liczba beneficjentów wsparcia była bardzo ograniczona – w 2023 r. było to zaledwie 11 podmiotów. W związku z powyższym założenia na jakich opierał się system wsparcia rolników przestał spełniać swoją rolę, jako narzędzia ułatwiającego szerokiej grupie rolników łagodzenie skutków wystąpienia bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.
Jednocześnie jednak, celem zapewnienia wsparcia rolników w zapobieganiu występowaniu bakterii Cs, równolegle zwiększone zostały środki finansowe przewidziane na program wsparcia producentów w możliwości zakupu kwalifikowanego materiału siewnego ziemniaka badanego urzędowo na obecność bakterii Cs. Tym samym zwiększono środki ukierunkowane na powszechnie stosowane działania prewencyjne, zapobiegające wystąpieniu bakterii.
Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza (Opracowanie: Paweł Dopierała)