Nowy ekoschemat dla rolników pojawi się już w 2025 roku. Kto na nim skorzysta i jakie są stawki?
Nowy ekoschemat – Materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany – pojawi się w kampanii dopłat bezpośrednich już w 2025 roku. Wsparciem, jak wskazuje sama nazwa nowego ekoschematu, będą objęte gospodarstwa, które wykorzystują kwalifikowany materiał siewny. Na ten moment wymagana jest jednak zgoda Komisji Europejskiej. Temat opisywała również Kamila Szałaj na łamach portalu Tygodnik Poradnik Rolniczy.
Ekoschemat “Materiał siewny” – ile dostaną rolnicy?
W przypadku zbóż i ich mieszanek zaproponowano dopłatę na poziomie 26,74 EUR/ha (ok. 114 zł po kursie euro z 30.09.2024). Z kolei dla producentów roślin strączkowych będzie to 43,37 EUR/ha (ok. 185 zł). Najwięcej otrzymają natomiast plantatorzy, którzy w swoich gospodarstwach uprawiają ziemniaki – 112,13 EUR/ha (ok. 480 zł).
Szacuje się, że wsparciem zostanie objęte 1,2 mln ha gruntów ornych w przypadku zbóż i ich mieszanek, a także 50 tys. ha gruntów ornych w przypadku roślin strączkowych. Co z ziemniakami? Corocznie producenci ziemniaków, jak przewiduje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otrzymają wsparcie do 50 tys. ha gruntów ornych.
Kto otrzyma wsparcie?
Wsparcie zostanie przyznane tylko i wyłącznie rolnikom aktywnym zawodowo. Pomoc wypłacana będzie do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany określonych gatunków roślin, a konkretnie do zbóż i ich mieszanek, roślin strączkowych oraz ziemniaków.
Podstawą do uzyskania wsparcia, jak informuje Komitet Monitorujący PS WPR 2023-2027, będą dokumenty potwierdzające użycie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ilości, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych. – Płatnościami do przedmiotowego ekoschematu nie będą objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon – czytamy w opublikowanej uchwale.
Ponadto, warunkiem uzyskania płatności będzie zastosowanie na co najmniej 25% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. – Celem ekoschematu jest zachęcenie rolników do stosowania materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, co pozwala na ograniczanie stosowania nawożenia mineralnego oraz środków ochrony roślin – dowiadujemy się z uchwały.
Jakie są limity?
Jak podaje Komitet Monitorujący, łączny limit powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności wynosi 300 ha i stanowi sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów, przy czym limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych. Mając na uwadze powyższe, przewiduje się, że rocznie w ramach ekoschematu będzie wydatkowane ok. 39,9 mln EUR.